8 “ölüm noktası”na neşter

EGE BÖLGESİ'NDE EN FAZLA KAZANIN MEYDANA GELDİĞİ YERLER BELİRLENDİ

Ulaştırma Bakanlığı, karayollarının yıllardır yüzlerce canın yitirildiği bölümlerine, altyapı ve genişletme çalışmalarıyla köklü çözüm bulacak

MUSTAFA KAYA (DENİZLİ) Yeni Asır – 05.11.2007{nomultithumb}

Ulaştırma Bakanlığı İzmir, Denizli, Muğla, Çanakkale, Balıkesir, Afyon ve Uşak illerini birbirine bağlayan karayollarında 8 ölüm noktası belirledi. Afyon-Antalya Yolu'nun Kızılören Kavşağı, Uşak-Çivril-Dinar Kavşağı, Muğla-Yatağan Kavşağı, İzmir (Ambarlı Kavşağı), İzmir-Manisa Yolu'nun Tugay Kavşağı, Altınova-Dikili Yolu'nun 3. kilometresi, Bandırma-Karacabey Yolu'nun 33. ve 35. kilometreleri olarak belirlenen noktalar ile birlikte toplam 70 ölüm yolundaki eksiklikler, önümüzdeki yıl birer birer ortadan kaldıracak.

KAVŞAK DÜZENLEMELERİ
Trafik güvenliğini tehlikeye düşüren karayollarında viraj çapları genişletilecek, bazı yeni kavşak düzenlemeleri yapılacak ve geometrik yapıya doğrudan müdahale edilecek. Fiziki standartlar ve ağ yoğunluğu açısından zaten yetersiz olan karayolu altyapısının yasal sınırı aşan yüklemeler ile bakım-onarım hizmetleri için yeterli kaynak ayrılmadığını tespit eden Bakanlık, bölünmüş yol yapım çalışmalarını öncelikle yoğun taşıt trafiğinin görüldüğü ana güzergahlarda sürdürecek.

Dayanıklı asfalt kaplaması olacak
Ağır taşıt trafiği yüksek güzergahlarının daha dayanıklı kaplama maddeleriyle asfaltlanması, trafik güvenliği altyapısı ve denetim hizmetlerinin iyileştirilmesi ve kara noktaların giderilmesi gibi projelere de ayrı bir önem verilecek. Ayrıca, bölünmüş yollardaki geçici asfalt kaplamaları sathi kaplamalarla elden geçirilecek ve bölünmüş yolların orta refüj ve çevre güvenliği bölümleri tamamlanacak.

5 hemzemin geçide otomatik bariyer
Bu arada, Ulaştırma Bakanlığınca, devlet ve il yolları ile demiryollarının kesiştiği ve çok sayıda kazanın yaşandığı hemzemin geçitlerin de otomatik bariyerli hale getirilmesi planlanıyor. Denizli-İzmir arasında; Denizli, Nazilli ve Aydın bölgelerinde 5 hemzemin geçit "otomatik bariyerli" hale getirilecek.