7 yıldıza imar planı engeli

İzmir’in Çeşme ilçesi Çiftlikköy bölgesinde Rus iş adamı Mikhail Prohorov’un 3 yıl önce 18 milyon dolara satın aldığı 200 dönüm arazide 650 yataklı, 7 yıldızlı otel yapma istediği imar planına takıldı. 3 yıldır boş bekleyen arazinin bulunduğu Çiftlikköy Bölgesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 1/1000’lik imar planı hazırlaması bekleniliyor. Çeşmeliler, Kültür ve Turizm Bakanlığının, Çeşme’nin 1/1000’lik imar planlarını hazırlamamış olması nedeniyle Prohorov’un ilçede yatırım yapmaktan vazgeçmesinden endişe ediyor.

Rus iş adamı Mikhail Prohorov’un dünyanın sayılı denizlerinden birinin bulunduğu Çeşme’nin Çiftlikköy Bölgesi’nde 3 yıl önce 18 milyon dolara satın aldığı arazisinin üzerine İzmir’in tek 7 yıldızlı otelini yapma girişimleri yıllardır sonuçsuz kalıyor. Arazi üzerinde 7 yıldızlı otel yapılması için çıkması gereken 1/1000’lik imar planı Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun Çiftlikköy’ün 1/5000’lik imar planlarını onaylamasına rağmen henüz kuruldan geçebilmiş değil.

Çeşme’den kaçabilir

Tam bir Çeşme aşığı olan Rus işadamı Mikhail Prokhorov, bölgede mutlaka bir yatırım yapma peşinde. Rus turistleri de Antalya’dan İzmir’e çekecek bu yatırım sayesinde İzmir önemli bir otel kazanacağı gibi oda sayısında sıkıntı yaşayan Çeşme de Rus turistlerin bölgeyi tercih etmesiyle yıllardır beklediği potansiyeli yakalayacak. İzmir’in turizm gelirini de artıracak proje bürokrasi sıkıntısı yüzünden 3 yıldır hayata geçebilmiş değil. Çeşmeliler bonkör Rus’un ilçeyi terk etmesinden korkuyor.

Günay “Tamam” demişti

Rus iş adamının ortalama 100 milyon TL bir para harcayarak doğal ortamı bozmadan 200 dönüm alanda 650 yataklı, 7 yıldızlı otel yapma isteğinin 1/1000’lik imar planına takılması, turizm sezonunun yıllardır 3 ayla sınırlandığı Çeşme’de bir türlü istenilen başarıyı yakalayamamış turizmciyi, esnafı ve bölge halkını korkutuyor. 6 yıldır tatilini Çeşme’de geçiren Prokhorov’un 7 yıldızlı otelinin Çeşme’ye büyük hareketlilik getireceğine inanan yetkililer “Mikhail Prokhorov tam bir Çeşme aşığı. Prokhorov, Çeşme’yi çok seviyor ve doğal ortamı bozmadan 200 dönüm alanda 650 yataklı, 7 yıldızlı otel yapmak istiyorlar. Bu yatırımın Çeşme’den gitmemesi için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Burada planları onaylayacak Kültür ve Turizm Bakanlığıdır. Geçen yıl Turizm Haftası kutlamalarında Bakan Ertuğrul Günay bu proje için ’Tamam’ demişti ama onun üzerinden 1 yıl geçti, yine bir şey yok. O arazide eskiden kalma evler var. Çok eski bir kooperatif. Prokhorov’un görevlendirdiği kişiler dünyaca meşhur otel zincirleriyle Çeşme’de otel yapmak için görüşmelerini sürdürüyorlardı. Ancak aradan 3 yıl geçmesine rağmen sonuç çıkmadı. Kendisi burayı çok beğenmiş olacak ki 5-6 yıldır bölgeye geliyor. Her yıl 10-15 gün kaldıktan sonra dönüyor” dedi.

400 kişiye iş

Projenin onaylanması ile dünyanın sayılı zenginlerinin Çeşme’ye geleceğini, ilçenin ve Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı yapacağını belirten yetkililer  “Kendisi bu bölgeye en az 50-60 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlıyordu. Sayın Bakan da bu konuyu çok iyi biliyor. Çiftlikköy Altınkum bölgesinde o otelin yapılmasının ilçeye büyük hareket getireceğine inanıyoruz. Otel yapılırsa dünya sosyetesi Çeşme’ye gelir. En az 400 kişi iş sahibi olur. Bakanlık 1/1000’lik planı onaylayıp gönderirse biz de hemen Rus iş adamının projesini onaylayıp ruhsatlarını vereceğiz.’’

Kaynak: Yenigün – 22.04.2010 {nomultithumb}