7 yıldır boş duran binayı Emniyet aldı

İzmir Defterdarlığı'na ait 6 katlı yer, Maliye Bakanı'nın onayıyla, İl Emniyet Müdürlüğü'ne devredildi. Buraya, Kaçakçılık ve Çocuk şubeleri ile Yeşilyurt Karakolu taşınacak

İLKER ÇOBAN (HABER MERKEZİ) Yeni Asır 09.05.2007{nomultithumb}


Yeşilyurt'un simgesi durumundaki İZSU binası, çürümekten nihayet kurtuldu. 9 bin metrekarelik alanı olan binada İl Emniyet Müdürlüğü'nün iki şubesi ve bir karakol hizmet verecek

İZSU Genel Müdürlüğü'nün 7 yıl önce boşalttığı binaya, Atatürk Eğitim Hastanesi'nin poliklinik, İzmir Esnaf Kefalet Kooperatifi huzurevi, Maliye Bakanlığı da vergi dairesi yapmak için talip olmuştu. Fakat 6 katlı bina, İl Emniyet Müdürlüğü'nün oldu.
Binayı 2 yıl önce vergi dairesi yapmak üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden Menemen'deki 470 dönümlük hazine arazisi karşılığında devralan Maliye Bakanlığı, bu amacını gerçekleştiremedi. Defterdarlık ile vergi dairelerinin geçen yıl birbirinden ayrılması, dev binanın vergi dairesi yapılmasını engelledi. Binanın sahibi İzmir Defterdarlığı, vergi dairesi projesinden vazgeçti. Ortada kalan binayı, bu kez İl Emniyet Müdürlüğü istedi.

Tamir edilecek
İzmir Defterdarlığı Milli Emlak Dairesi Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü'nün talebini Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın onayına gönderdi. Binanın bir an önce değerlendirilmesini isteyen Bakan Unakıtan, İl Emniyet Müdürlüğü'ne tahsis için gereken onayı verdi. Bakanlık onayını alan İzmir Defterdarlığı Milli Emlak Dairesi Başkanlığı, önümüzdeki günlerde 6 katlı binayı İl Emniyet Müdürlüğü'ne anlaşmayla tahsis edecek.
Milli Emlak Dairesi ile protokolü yaptıktan sonra binada yenileme çalışması başlatacaklarını belirten İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, 2 ay içinde taşınacaklarını söyledi. Binanın yenilenmesi için gereken ödeneğin Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Dairesi tarafından karşılanacağını belirten Çapkın, şu bilgileri verdi:
"Binaya Çınarlı'da faaliyet gösteren Kaçakçılık Şubesi'ni, Gaziemir'deki Çocuk Şubesi'ni ve fiziki olarak kötü durumdaki Yeşilyurt Karakolu'nu taşıyacağız. Böylece dağınık durumdaki birimlerimiz bir arada olacak."
Bundan sonra İl Emniyet Müdürlüğü'nün kullanacağı bina, 1984 yılında bir dönüm arazi üzerine inşa edilmişti. Üç yıl boyunca ESHOT Genel Müdürlüğü'nün hizmet binasıydı, ancak 1987'de İZSU kurulunca, bu kurumun hizmet binası oldu. 2000 yılında İZSU'nun taşınmasıyla tesis, o günden beri hiç kullanılmıyordu.