600 kaçak yapıya dava.

Konak’ta 600 kaçak yapı davalık oldu
<Hatice Alparslan>
Gecekondu yapımı sorununu bitiren Konak Belediyesi kent yenileme projeleriyle gecekondu ıslahlarına başlarken kaçak yapı ile mücadelesini sürdürüyor. 7 binin üzerinde kaçak yapı tespit edilen Konak’ta 600 kaçak yapı mahkemeye..

verildi ve haklarında yasal süreç başlatıldı.

Vazgeçmediler
Son çıkan yasanın kaçak yapılara 2 ila 5 yıl hapis cezası getirmesine rağmen vatandaş kaçak yapıdan vazgeçmiyor. Yasa çıktıktan sonra 600 yapıyı dava konusu yapan Konak Belediyesi her gün araştırma yapmaya ve kaçak yapılarla mücadele etmeye devam ederken Konak Belediyesi tarafından şu ana kadar 7 binin üzerinde tespit edildi. Tespit edilen kaçak yapıların içinde evin üzerine imar planına aykırı kat ekleme, balkon yapma, belediyeden ruhsat alınırken verilen projenin aksini uygulama, gibi şekil bakımından uygunsuzluklar bulunuyor.
Cezalar caydırıcı değil
Bir taraftan kaçak yapı ile mücadele ettiklerini bir taraftan ise kentsel dönüşüm projelerine devam ettiklerini belirten Konak Belediyesi İmar İşlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Muhittin Selvitopu, “İzmir’in yüzde 60’ı zaten gecekondu ve Belediyeler’in gecekondu ıslahları ile ilgili kent yenileme projelerine ağırlık verdiği bir dönemdeyiz. Vatandaş artık gecekondu yapamıyor ancak kendi tapusu üzerinde yaptığı uygunsuz yapılar kaçak sınıfına giriyor. Bu konuda hukuki cezalar var ancak bu cezaların daha da ağırlaştırması gerekiyor. Çünkü vatandaş cezaları göze alarak suçu işliyor” dedi.
Belediyelere kaçak yapılara hemen müdahale yetkisi verilmesinin ve daha caydırıcı cezaların getirilmesini istediklerinin altını çizen Selvitopu, “Kaçak yapılarda TCK 184’e 1 maddesine göre önce tutanak tutuluyor, bir ay içinde ruhsat alınmazsa encümen kararıyla yıkım işlemi gerçekleşiyor, mahkeme sürecine gidildiyse bekleniyor.  Seçimlere yaklaştığımız bugünlerde daha da artması beklenen kaçak yapılaşma konusunda görüşülmekte olan imar yasası ve kent yenileme yasalarının kaçak yapılaşmada mücadelede önemli rol oynayacak” diye konuştu. 
Yenigün – 04.12.2006