59 yaşındaki Bahadur Sasalı’ya taşınıyor

SASALI, İZMİR'İN YENİ CEZİBE MERKEZİ HALİNE GELECEK

Doğal Yaşam Parkı'ndaki çalışmaların önemli bölümü Eylül ayı sonunda tamamlanacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Sasalı'da kuracağı Doğal Yaşam Parkı'nda hummalı bir çalışma sürerken, hayvan barınakları inşaatlarının Eylül sonunda tamamlanacağı bildirildi. Toplam 425 bin metrekarelik alanda oluşturulan Doğal Yaşam Parkı'nda incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, çalışmaların planlandığı şekliyle sürdüğünü ve birkaç hafta içinde parkın çevre düzenlemesi için ihale ilanına çıkılacağını duyurdu.
Kültürpark'ın tamamı kadar bir alanda oluşturulan Sasalı'daki parkta hayvanların daha rahat yaşayacağını ve insanların keyifle gezeceği önemli bir cazibe merkezi yaratacaklarını söyleyen Aziz Kocaoğlu, "Fuar alanı içinde bulunan İzmir Hayvanat Bahçesi'nin tamamı 18 dönüm civarında. Sasalı Doğal Yaşam Parkı'nda, sadece fillerin yaşacağı alanımız yaklaşık bu kadar büyüklükte" dedi. Başkan Aziz Kocaoğlu, özellikle İzmir Hayvanat Bahçesi'nin simgesi olan Pak Bahadur adlı filin, yaşamının son yıllarını 17 dönümlük bu alanda geçirerek daha özgür olacağını söyledi. Pakistan'da 1948'de doğan Pak Bahadur, 1954 yılından bu yana İzmir Hayvanat Bahçesi'nde yaşıyor.

Çekim yeri
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu şöyle devam etti:
"Bu bölge yeni bir çekim merkezi olacak. Daha önce tek yeşil dokumuz Fuar'dı. Alternatif olarak öncelikle Güney'de İnciraltı Kent Ormanı'nı oluşturduk. Kuzey'de de Sasalı'da yeni bir dünya kuruyoruz. Kuzey aksının burada günübirlik yaşamasını sağlayacağız. Bu sayede kent merkezi de nisbeten rahatlayacak. Gaziemir'deki yeni fuar alanımızı oluşturup taşıdığımızda da, Kültürpark sadece kültür işlevini görecek ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapacak. Sasalı'daki yeni oluşumun Kuş Cenneti ile örtüşmesi ise bölgenin kalkınmasına çok büyük katkı sağlayacak. Eğer bir arabanın içinde bir çocuk varsa ve İzmir'in yakınından geçiyorsa, mutlaka o aracın Sasalı'ya gelip Doğal Yaşam Parkı'nı ziyaret edeceğini düşünüyoruz. Hem Ege Bölgesi'nden hem de tüm Türkiye'den ziyaretçiler buraya akın edecek. Böylelikle ekonomiye de ciddi katkı sağlanmış olacak."

Otopark bile var
Alanın girişinde yaklaşık 500 araçlık otopark oluşturuluyor. Alandaki 4 adet mevcut yapı ise onarım yapılarak kullanılabilir hale getirildi. İzmir Kuş Cenneti ile de örtüşecek bölgedeki ağaçlandırma çalışmaları ise 3-4 yıldır devam ediyordu.
Projeyle Kuş Cenneti, Doğal Yaşam Parkı ve Kent Ormanı birlikte ele alınarak kentin kuzey aksında günü birlik rekreasyon ihtiyacını görecek önemli bir mekan oluşturulacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Sasalı Doğal Yaşam Parkı'nın 2008 yılında bitirilmesi öngörülüyor.

Kuş Cenneti uyumlu olacak
Gediz Nehri ile Tuzla Caddesi arasındaki 425 bin metrekare alan üzerinde oluşturulan Sasalı Doğal Yaşam Parkı'nda, hayvanların, kendi doğal ortamlarına uygun mekanlarda yaşayabilmesi için çalışmalar yoğun bir şekilde sürüyor. İdari binaları tamamlanan parkta halen hayvan barınaklarının inşaat işleri yapılıyor.
Park'ta özellikle, ziyaretçilerle hayvanların aralarında kafes, tel, bariyer gibi yapay görsel ayıraçların olmamasını sağlamak için uygun yapılanmaya özen gösteriliyor. Barınakta bu ayıraçların yerine su, hendek gibi doğal engelleyiciler kullanılıyor.
Ayrıca, farklı türlerin ayrı bölgelerde bulunması için, yürüyüş yolları ile hayvan bakım yollarının birbirleriyle kesişmeyeceği kullanışlı bir parkur hazırlanıyor. Kentin önemli cazibe merkezlerinden biri haline getirilecek Sasalı Doğal Yaşam Parkı'nda, ziyaretçilerin hayvanları doğal ortamlarında izlemeleri büyük bir ayrıcalık olacak.

Yeni Asır – 11.06.2007{nomultithumb}