400 hektar alan ağaçlandırılacak

HaberEkspres 09.07.2007

400 hektar alanın zarar gördüğü Bodrum yangınının piknik veya sigara ateşinden kaynaklanabileceğini açıklayan Orman Genel Müdürü Kahveci, yangında zarar gören alanların en kısa sürede ağaçlandırılacağını belirtti.

Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, Bodrum'daki orman yangınıyla ilgili, "Yangından zarar gören ormanlık alan en kısa sürede ağaçlandırılacak. Yangının piknik veya sigara ateşinden kaynaklandığını düşünüyoruz" dedi.
Kahveci, bölgeyi helikopterle havadan dolaşarak yaptığı inceleme esnasında bazı tespitlerde bulunduğunu belirterek, "Yangının piknik veya sigara ateşinden kaynaklandığını düşünüyoruz, arkadaşlarımız bu yönde inceleme yapıyor. Vatandaşlarımızı bu konularda sık sık uyarıyoruz. İnsanlarımızın dikkatli olması lazım" diye konuştu.

Tekrar ağaçlandırılacak

Bölgede çıkan yangında zarar gören alanların en kısa süre içinde ağaçlandırılacağına işaret eden Kahveci, "Yangın ana yola yakın bir noktada çıktı. Çok çetin bir mücadele yapıldı. Bu yangını en az zararla atlattık. Yangından, vatandaşlarımızın tarım alanları, zeytinlik alanları zarar gördü. Ufak tefek hayvan telefleri söz konusu. Ciddi bir zarar söz konusu değil" dedi.

Otele tekrar döndüler

Bölgede çıkan yangında güvenlik nedeniyle tahliye edilen "Bodrum Kempinski Hotel Barbaros Bay" a yangının yaklaşmasını önlemek için yoğun bir mücadele verdiklerini de hatırlatan Kahveci, şunları söyledi:
"Yangında otelin sahil kısmında kısmen bir zarar oluştu. Onun dışında zarar yok. Öğrendiğim kadarı ile otelin müşterileri de otele tekrar giriş yaptılar.
2 uçak ile sürekli olarak havadan müdahale yapılarak, yangın otele ulaşmadan söndürüldü. Yangına 10 helikopter, 3 uçak, çok sayıda arazöz ve orman işçisi ile müdahale ettik. Yoğun duman ve şiddetli rüzgar nedeniyle zaman zaman arkadaşlarımız tehlike atlattılar. Ekiplerimiz fedakarca çalışarak yangını kontrol altına aldılar"