4 yıldır Karabağlar’a gözümüz gibi baktık

4 yıldır Karabağlar'a gözümüz gibi baktık

SÜLEYMAN SAĞAT (HABER MERKEZİ)

Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, CHP İl Başkanı Kemal Karataş, CHP Konak İlçe Başkanı Sıtkı Kürüm ve belediye meclis üyeleriyle birlikte Karabağlar ve Eskiizmir bölgesindeki muhtarlarla 2000 Kıraathanesi'nde toplantı düzenledi.
Tunçağ, toplantıda Karabağlar'a hizmet gitmediği yönündeki eleştirilere yanıt verdi. Karabağlar'daki muhtarların teşekkür ziyareti için gittikleri AKP İl Başkanlığı'nda yeterince hizmet alamadıklarını ve çöplerin toplanmadığı gibi iddialarda bulunduklarını söyleyen Başkan Tunçağ, "Göreve geldikten sonra sadece Karabağlar için 10 yeni çöp aracı alarak yıllık 180 ton olan çöp toplama kapasitesini 260 tona çıkardık. Karabağlar'a gözümüz gibi baktık" dedi.
Sadece Karabağlar'da 100 bin metrekare alan üzerinde 42 park yaptıklarını, 28 yeşil alan ve refüj düzenlemesi gerçekleştirerek, 60 bin fidanla, 110 bin mevsimlik çiçek diktiklerini belirten Tunçağ, "Son günlerde ilçe yapılacağı için Karabağlar'da hizmetlerin duracağı söylentileri yayılıyor. Bunlar tamamen yanlıştır. Hizmetler, sosyal yardımlar, dev projeler tüm hızıyla devam edecek" dedi.

Çöpler toplandı
Karabağlar'ın temizlik konusunda Buca ve Gaziemir'in gerisinde kaldığı yönünde iddiaların da bulunduğunu dile getiren Tunçağ, şunları söyledi: "Buca Belediyesi 35 bölgede 400 ton, Gaziemir Belediyesi 15 bölgede 120 ton çöp toplarken biz 35 bölgede 1000 ton çöp topluyoruz. Karabağlar'da 1800, Eskiizmir'de 1650 metal konteynerimiz var. İki bölgede de haftada bir gün çöp toplanan yer kalmamıştır."

Karataş: CHP de önerge vermişti
CHP İl Başkanı Kemal Karataş, Karabağlar'ın ilçe olması için CHP'li milletvekillerinin de önerge verdiğini hatırlatarak, "Ancak böyle siyasi tuzak kurarak ilçe yapılmamalıydı. Referandum yapılıp, halka sorulmalıydı. Halkın iradesi sandığa başka türlü yansısın diye hesaplar yapılıyor" dedi. CHP Konak İlçe Başkanı Sıtkı Kürüm ise, Konak Belediyesi'nin seçim döneminde verilen "Düzde ne varsa tepede de o olacak" sözünü yerine getirdiğini bölgeye hizmet getirdiğini söyledi.

Berksü: Sinsi bir plan uygulanıyor

İLKER ÇOBAN (HABER MERKEZİ)

İl Genel Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Hakkı Berksü, İzmir'de yeni oluşturulması planlanan Karabağlar ve Bayraklı ilçeleriyle ilgili "sinsi bir plan" yorumunda bulundu. Taslak şeklindeki ilçe sınırlarının İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü bürokratları tarafından değil, AKP İl Başkanlığı tarafından belirlendiğini iddia eden Berksü, "Bu sinsi bir plandır. Yerel seçimlerde maçı sahada kazanamayacağını anlayan AKP, masa başında yeni ilçeler yaratarak seçim kazanma düşüncesine girmiştir. 'Ben yaptım, oldu' zihniyetiyle halka sormadan İzmir'de kendi başına ilçeler yaratmaktadır. 5 yıldır AKP geri vitese takmış Türkiye'yi ileri götürdüğünü söylemektedir" diye konuştu. İlçe sınırlarının belirlenmesi aşamasında İl Genel Meclisi'nin de yok sayıldığını belirten Berksü, tarihi bir hata yapıldığını kaydetti.
Yasalaşması beklenen ilçe değişiklikleri ile AKP'nin hem siyasi, hem ekonomik rant peşinde olduğunu öne süren Hakkı Berksü, "Planı durdurmak için var gücümüzle çalışacağız" dedi.

Bornova'da bugün yürüyüş var

Bayraklı'nın Bornova'nın 3 mahallesinin dahil edilmesiyle ilçe olmasını öngören yasa değişikliğine tepkiler büyüyor. Yasa değişikliğine karşı çıkan sivil toplum örgütleri, meslek odaları ve 34 muhtarın kurduğu komisyon, bugün ilçede yürüyüş yapma kararı aldı.
Tüm ilçe halkını yürüyüşe destek vermeye davet eden komisyon, yayınladığı bildiride yürüyüşün bugün saat 19.00'da Mustafa Kemal Caddesi Şehir Stadı karşısındaki viyadük altından başlayacağını duyurdu.
Sakarya Caddesi boyunca 1.5 kilometrelik mesafede gerçekleşecek yürüyüş, Karşıyaka Adalet mahallesi sınırındaki eczane durağında sona erecek.
Komisyonun yürüyüş öncesi yayınladığı bildiride şu görüşlere yer verildi: "Bize göre AKP'nin amacı 'böl-parçala-yönet'politikalarıyla Bornova'yı ele geçirmektir. Bornova'nın en merkezi üç mahallesi Osmangazi, Manavkuyu ve Mansuroğlu'nun ilçemizden koparılmaya çalışılmasının başka bir gerekçesi olamaz. İlçemizde yer alan sivil toplum örgütleri, meslek odaları, siyasi partiler, Bornova'nın bütün mahalle muhtarlıklarınca desteklenen, halkımızın öncülüğünde 5 Mart Çarşamba günü yapacağımız yürüyüş eylemi bir başlangıçtır."

Yeni Asır / 05.03.2008