34 belediye altına karşı birleşti

34 belediye altına karşı birleşti

Özer Akdemir

Madencinin işi zorlaştı. 34 belediye Kazdağı’nın talanını önlemek için bir araya geldi

Kazdağı’nın altın aranarak talan edilmesine karşı duran 34 belediye, “Madra Dağı ve Kazdağı Belediyeler Birliği” çatısı altında toplanma kararı aldı. Belediyeler, bu birliktelik ile altın madenine karşı verilen mücadeleyi birleştirme kararlılığını da ortaya koydu. Belediyeler, aynı zamanda Küçükkuyu Belediyesi’nin “Kazdağı’nda altın arama çalışmalarının durdurulması” ve “işletme izinlerinin verilmemesi” kararlarını destekleyeceklerini açıkladı.

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde Burhaniye Belediyesi Park Düğün Salonu’nda, Kazdağı ve Madra Dağı’nın eteklerinde bulunan toplam 34 belediyenin başkanları bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda söz alan belediye başkanları, maden tekellerinin çok güçlü olduklarına dikkat çekerek bunlara karşı mücadele vermek için bir birliğin oluşturulması gerektiğine dikkat çektiler.

Toplantıya ev sahipliği yapan Burhaniye Belediye ve Körfez Belediyeler Birliği Başkanı yaptığı konuşmada Kazdağı ve Madra Dağı çevresinde bulunan belediyelerin yörelerindeki altın arama çalışmalarına karşı buluştuklarını dile getirdi. Akova, belediyelerin maden arama çalışmaları ile ilgili olarak verilen mücadelede birlikte hareket etmek istediklerini söyleyerek 8 belediye başkanının kurucular kurulunu oluşturduğu “Kazdağı ve Madra Dağı Belediyeler Birliği” kurulmasına karar verildiğini duyurdu. Belediyeler Birliği’nin daha güçlü hareket edeceğine değinen Akova, birliğin kısa sürede Küçükkuyu Belediyesi’nin “Kazdağı’nda altın arama çalışmalarının durdurulması” ve “işletme izinlerinin verilmemesi” kararlarını destekleyen kararlar alacağını da dile getirdi.

Eylem planı hazırlanacak

Toplantıda konuşan Altınoluk Belediye Başkanı , vakit geçirilmeden bir eylem planının ortaya konarak hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Kadıköy Belediye Başkanı ise, “Buranın havasından, suyundan, doğasından faydalanan her kesimin maden aramalarına karşı çıkması gerekir. Balya’daki madende su ve çevre kirlenmesinden dolayı hayvanlar ölüyor. Şirketler ise ölen hayvanların parasını vererek köylüyü susturuyor. Yarın insan ölümleri başladığında da mı verip olayı kapatacaklar? Türk milleti satılık değildir” diye konuştu.

Çanakkale’nin Yenice ilçesinin Kalkım Beldesi Belediye Başkanı Necdet Gürhan da beldesinde yaşanan yoksulluğa ve madencilerin beldesinde bıraktığı büyük ekonomik gelire dikkat çekerek, belediyeler birliğinin bölgenin ekonomik kalkınması konusunda çalışması gerektiğini belirtti.

Komşular da etkilenir

Çanakkale Kumkale Belediye Başkanı Süleyman Erten ise, “Kazdağı’nı emperyalist güçlere karşı savunmak zorundayız. Eğer Kazdağı’na sahip çıkmak Alman olmaksa, ben Almanım. Kazdağı’nda bu yabancı şirketler suyumuzu, dünyada ilk iki arasında olan Kazdağı’nın havasını, tarımımızı zehirlemekte. Bu kayıplar sadece bizlerin değil, ileriki yıllarda Yunan adalarının bile etkilenmesine neden olur. Kazdağı’nın altı da üstü de zengin” dedi.

Yapılan konuşmalarda sadece altın aramalarının değil, bunların yanında çinko ve kurşun gibi madenlerin aranmasının da engellenmesi istenirken “Kazdağı’nı emperyalist güçlere bırakmayacağız” yazılı pankart açıldı. (Burhaniye/EVRENSEL)

Evrensel / 09.11.2007