30.11.2007 – Cumhuriyet EGE – Çarpık yapılaşma affetmiyor!

KOCAOĞLU ÖNERMİŞTİ

İmar afları 'affetmiyor'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun imar affı önerisi, bazı metropol belediye başkanları ve meslek örgütü temsilcilerinden destek bulmadı. Uzmanlar, kent yenileme projelerinden yana.
___________________________________________________

Aziz Kocaoğlu'nun imar affı önerisi, meslek örgütleri ve bazı yerel yöneticilerden destek bulmadı

Çarpık yapılaşma affetmiyor!

İzmir'in bugünkü görünümünü imar aflarının yarattığına dikkat çeken kesimler, kent yenileme projelerine ağırlık verilmesini istiyor.

EMRE DÖKER {nomultithumb}

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun "imar affı" önerisi, bazı metropol belediye başkanları ve meslek örgütü temsilcilerinden destek bulmadı. Kentin bugünkü çarpık yapılaşma görüntüsüne aflarla geldiğine dikkat çeken yöneticiler, "Bu işin sonu yok. Yapılması gereken kent yenileme projelerine öncelik vermektir" dediler.

Kocaoğlu, geçen hafta yapılan İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı'nda muhalefetin soruları üzerine, Kaynaklar'daki kaçak konutlara İZSU'nun hizmet götüremediğini belirterek, "Buralara genel bir imar affının ardından hizmet götürebiliriz. Bu bir kereye mahsus olmalı. Daha sonra her ay uydu fotoğrafları çekilerek kaçak yapılaşmanın önüne geçilebilir" demişti.

 

ŞİRİN GÖZÜKME!

Çarpık kentleşmenin zararlarını çeken yerleşimlerin başında gelen Karşıyaka'nın Belediye Başkanı Cevat Durak, ilçenin yüzde 51'nin gecekondulardan oluştuğunu belirterek, "Zamanında gecekonduyu önlemek için bir adım atılsaydı bu sıkıntılar yaşanmazdı. Daha sonra da adamlar haklı konuma getirmiş. Kimseye şirin görünmek zorunda değiliz. İmar affı getirmek kimseye bir yarar sağlamaz. Burada yapılması gereken kent yenileme projelerine öncelik vermektir" diye konuştu.

Bornova Belediye Başkanı Sırrı Aydoğan, geçmişte çıkarılan afların çözüm olamadığını anımsatarak, "Ancak, bu tarih milat kabul edilebilir. Kendi arazisinde ufak tefek kaçakları olanlar affedilebilir. Daha sonra her ay uydu fotoğraflarıyla bu kontrol altında tutulabilirse o zaman bir faydası olabilir. Bugüne kadar yapılan imar afları kesinlikle bir fayda getirmedi. Biz hazine arazisine kaçak yapılaşmaya kesinlikle izin vermiyoruz" diye konuştu.

 

'HATA YAPILMAMALI'

Af söylentilerinin kaçak yapılaşmanın önünü açtığını söyleyen Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ da, şunları vurguladı:

"Bir daha böyle bir hatanın yapılması çok yanlış olur. 1985'ten bu yana af konusunda hatalar yapıldı. Bu hataların en başında arsalar da affedildi. Arsalar bu kişilerin mülkü haline geldi. Geçtiğimiz yıllarda Türk Ceza Yasası'nda yapılan değişiklikle, 2004 önce yapılan yapılara ceza kesilmemesi kabul edildi. Bu gizli af olarak değerlendirildi. Bu şekilde olması da bizim işimizi zorlaştırıyor."

 

MİLATLARIN SAYISI

Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Tolga Çilingir de, imar affını benimsemelerinin mümkün olmadığını söyledi. Kocaoğlu'nun "bu af milat olsun" sözünü doğru bulmadığını kaydeden Çilingir, "İmar aflarının kentleri getirdiği nokta ortada. Bunlar çözüm olmuyorlar. Popülist bir yaklaşımın ürünüdür. Ancak bu bölgelerde yaşayan insanların da barınma sorunlarını düşünmek gerekiyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin de yapacağı fazla bir şey yok. Ülke politikalarından kaynaklanan bir şey. Düşük gelirlilere konut oluşturulması projeleri üretemiyoruz. TOKİ'nin de nasıl bir kurum haline geldiğini herkes biliyor. Tamamen rant beklentileri karşılığında iş yapar vaziyetteler. O nedenle konut politikalarından başlayarak çözüm arayışına girmek lazım. İmar affı çözüm değil" diye konuştu.


Karşıyaka Belediye Başkanı Durak, ilçenin yüzde 51'inin kaçak yapılardan oluştuğunu vurgularken, Konak Belediye Başkanı Tunçağ da, hataların 1985 yılından bu yana sürdürüldüğünü söylüyor.

Cumhuriyet Ege / 30.11.2007