3 yılda borçsuz belediye olduk

İzmir Konak Belediye Başkan Muzaffer Tunçağ, bugüne kadar yaptıklarını ve yeni projelerini anlattı. Görevde üçüncü yılını dolduran Başkan Tunçağ, kent yenileme çalışmalarının belkemiğinin kamulaştırmalar olduğunu belirtti. Tunçağ, 'Ancak bizim insanımız kamulaştırma bedellerini bir yatırım olarak görmüyor. Oysa üç yılda 18 milyon YTL kamulaştırma yapıldı ve bedelleri ödendi' dedi.

Görevi teslim aldığında 10 milyon YTL borcu bulunan belediyenin bugün kimseye borcu kalmadığını hatırlatan Başkan Tunçağ, üç yıllık süreçte özellikle kamulaştırma ve kent yenileme çalışmalarına ağırlık verdiklerini ifade etti. Kamulaştırmaların en önemli yatırımlar olduğunun altını çizen Tunçağ, 2006 yılında kamulaştırmalar için

5.9 milyon YTL harcadıklarını ve bu rakamın metrapol sınırlarında bulunan 8 ilçe belediyesinin toplam

kamulaştırma bedellerinden daha faza olduğunu söyledi.

Belediye başkanlığı görevi sırasında en önemli çalışmalardan birinin Kadifekale heyelan bölgesindeki çalışmalar olduğunu belirten Başkan Tunçağ şunları söyledi:

KEMERALTI'NI DEĞİŞTİRDİK

'TOKİ kendiliğinden gelip Uzundere'deki konutları yapmadı. O bölgeyi biz tahsis ettik. Büyükşehir Belediyesi de çok çalıştı. TOKİ Başkanını heyelan bölgesine götürdüm ve sonunda ikna edip Uzundere'de 2700 konut yapılmasını sağladım. Bu çalışma İzmir'de hatta Türkiye'de depreme karşı yapılan en önemli çalışmadır. Depreme karşı bir şey yapmadın diyorlar. En önemli çalışmadır bu yapılanlar. En tehlikeli durumda bulunan 4 bin konutun taşınmasının adımını attık. Bu bizim işimiz de değil Afet İşleri Genel Müdürlüğü'nün olmasına karşın bu konuda çalışmalar yaptık. Bu İzmir'de en önemli depremsellik çalışmasıdır. Ayrıca Dokuz Eylül Üniversitesi ile Toros Mahallesi'ne deprem kayıt cihazları yerleştirdik. Altı ayrı bölgede Ahmet Mete Işıkara'nın da katıldığı toplantılar düzenledik. İzmirlileri depreme hazırlıyoruz, kitaplar dağıtıyoruz. Afet konusunda Konak Belediyesi en son noktadadır.'

İlçe sınırlarında belediyenin yaptığı çalışmaları da anlatan Başkan Tunçağ, tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda önemli işler yapıldığını, Mirkelamoğlu Han ve Çakaloğlu Han'da da önümüzdeki günlerde çalışmaların başlatılacağını duyurdu. Mirkelamoğlu Han'ın butik otel diğer hanın da eğlence merkezi olarak planlanacağını vurgulayan Tunçağ, 'Kemeraltı'nda yaptığımız çalışmalar ile çarşının çehresini değiştirdik' diye konuştu. Profesyonel kulüplere destek vermediği için eleştiriler aldığını kaydeden Tunçağ, özellikle amatör spor kulüplerine destek vermeye özen gösterdiğini söyledi. Sosyal amaçlı projelere de önem verdiklerini söyleyen Tunçağ, 2006 yılında 4.5 milyon YTL harcadıklarını bu paranın 8 metrapol ilçe belediyesinin bu alandaki yatırımlarından daha fazla olduğunu belirtti.

PİRİŞTİNA ANITI

Tunçağ, '40 kilometre yeni yol açıldı. 150 bin metrekare parke taşı 100 bin metre de bordür döşendi. Güzelyalı Kültür Merkezi zamanından altı ay önce hizmete başladı. 14 dönümlük Ahmet Piriştina Doğal SİT Parkı tamamlandı. Piriştina Anıtı 7 bin İzmirlinin el vermesiyle gerçekleşti. Kent temizliğinde kullanılmak üzere 30 adet değişik büyüklükte saç ve plastik konteyner alındı. Engellilere 110 adet tekerlekli sandalye dağıtıldı. Çamaşırhane hizmeti verildi. Binlerce çocuk sünnet ettirildi ve imam nikahlı çiftler evlilik cüzdanlarına kavşturuldu. Kültür ve sanat alanında onlarca etkinlik gerçekleştirildi' diye konuştu.

Sezen ÖZSAVRANGİL

Akşam Ege – 14.04.2007