29.04.2007 – Evrensel – Roman-tik buluşma

29/04/2007
Roman-tik buluşma

Şehir Plancıları Odası ve İzmir Romanlar Derneği, DEÜ Mimarlık Fakültesi Haftası etkinlikleri kapsamında öğrencilerle İzmirli Romanları buluşturdu.
Şehir Plancıları Odası ve İzmir Romanlar Derneği, DEÜ Mimarlık Fakültesi Haftası etkinlikleri kapsamında öğrencilerle İzmirli Romanları buluşturdu.
“Roman-tik Atölye” adıyla düzenlenen etkinlikte mimarlık fakültesi öğrencileri İzmir’in en ünlü Roman mahallelerinden olan Ege Mahallesi’nin, Romanların yaşam alanlarından koparılmadan yeniden düzenlenmesi için projeler çizdiler. Öğrenciler projelerini çizerken Roman çocuklardan kurulu Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu Müzik Grubu da roman havaları çaldılar.
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nce imzalanan Nazım İmar Planı’nda İzmir’in kent merkezi Alsancak’ta yer alan ve 6 bin Romanın yaşadığı Ege Mahallesi yeşil alan olarak belirlenmişti. Ege Mahallesi’ndeki Romanlar ise karara tepki göstererek nazım imar planının yeniden gözden geçirilmesini talep etmişlerdi. Belediye Nazım İmar Planı şu an için durduruldu.
Şehir Plancıları Odası adına etkinliğin açılış konuşmasını yapan Ar. Gör. Ulaş Ş. Kılıçkaya , “Burada bir araya gelen mimarlık ve şehir planlama öğrencileri, Ege Mahallesi’nin kültürel yapısını koruyacak ve bunu yaparken aynı zamanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi de hedefleyecek projeler üretecekler” dedi. Çok kültürlü bir kent kimliğinin korunması için, Roman kültürünün özelliklerini yansıtabilecek bir kentsel doku ve mimari önerilmesinin temel amaçları olduğunu ifade eden Kılıçkaya, en beğenilen üç projenin sahiplerinin kitap setiyle ödüllendirileceğini söyledi. Seçilen projelerin sahipleri Ege Mahallesi için kurulan komisyona dahil edilecek ve proje mahallede bizzat yapılacak çalışmalarla da geliştirilecek.
‘Bu proje sizi ve bizi kaldırıp bir yapıyor’
Etkinlikte söz alan İzmir Romanlar Derneği Başkanı Abdullah Cıstır, “Yaşadığımız mahallemizde ekonomik, sosyal ve kültürel varlığımızın devamlılığının olanağı kalmamış gözükmektedir” dedi. “Kriminal lekeyi biz yaratmadık. Bu ayrışmayı yaratan sistemin işleyişi ve adaletsizliğidir” diyen Cıstır, Roman mahallelerini toplumsal yaşamdan ayrıştıran önyargıların ve bunun nedeni olan koşulların ortadan kaldırılması gerektiğini dile getirdi. “Biz sizi seviyoruz diyorlar ama sevginin emaresi hizmetle başlar. Seçim zamanı geldi. Yine rüşvetler verecek, vaatlerde bulunacaklar ama sonra 5 yıl yine gözükmeyecekler” diyen Cıstır, “Bu proje ‘siz’i ve ‘biz’i kaldırıp bir yapıyor. Mahallemiz bizim akvaryumumuz, biz uydu kentlerde yaşamayız” diyerek sözlerini tamamladı. Küçük Romanlar da kurdukları orkestrayla, abileri-ablaları kendileri için proje çizerken, kıvrak ezgileriyle onlara ilham verdiler. (İzmir/EVRENSEL){nomultithumb}