27.02.2008 – Yenigün – Siyaset mi, ticaret mi?

Siyaset mi, ticaret mi?

<Hatice ALPARSLAN>

Karşıyaka ve Konak’tan ayrılarak oluşturulması planlanan iki yeni ilçe, kafaları karıştırdı

Bayraklı ve Karabağlar ilçeleri hakkındaki yeni iddia, olayın siyasi olduğu kadar ticari arka planının da olduğunu gösteriyor

İzmir’de, Konak’ta Karabağlar’ın 54 mahallesi, Karşıyaka’da ise Bayraklı’nın 22 mahallesini içine alacak şekilde oluşturulması planlanan iki yeni ilçe, kafaları karıştırmaya devam ediyor.

Bakanlar Kurulu’nda onaylanan ve TBMM’de görüşülüp son şeklinin verilmesi beklenen Bayraklı ve Karabağlar ilçelerinin başta imar olmak üzere, turizm, sağlık, eğlence açısından gelişmekte olan bölgeleri içine alması, planın siyasi olduğu kadar ticari boyutlarını da ortaya koyuyor. Karşıyaka (Bayraklı) ve Konak’ın (Karabağlar) gelişim bölgelerinin ellerinden alınması İzmir’de yeni bir tartışma daha başlattı.

Gelişmiş alanları ayrıldı

Bölünme planı İzmirlilere ilk bakışta siyasi gibi geldi. 2004 ve 2007 genel seçimlerinde Bayraklı ve Karabağlar’da tüm partileri geçerek birinci sıraya ulaşan AKP’nin Bayraklı’ya Bornova’nın Manavkuyu, Mansuroğlu ve Osmangazi mahallelerini dahil etmesi, AKP’nin İzmir’de 3 yeni AKP’li ilçe yaratmayı amaçladığı şeklinde yorumlandı. Ancak yeni iddialar AKP’nin İzmir’deki bölünme planının siyasi olduğu kadar ticari nitelik taşıdığı yönünde… Karşıyaka’da Yeni Kent Merkezi ve imarı yüksek olan Örnekköy, Konak’ta ise yeni konut yapacak konut firmalarının gözdesi olan Uzundere ve Limontepe bölgeleri, bölünme planına göre, yeni ilçelere verilecek. Geriye kalan Karşıyaka ve Konak ise kıyıya hapsolmuş birer kent olarak kalacaklar.

CHP VE MHP TEDİRGİN

İmar rantı kokuyor
CHP, Konak’ta yeni ilçe kurulmasına ‘evet’ derken, bölünmenin 54 mahalleye çıkarılıp, yeni ilçenin yüksek katlı imar alanlarını tamamen kapsıyor olmasından rahatsız. İlçelerin bölünmesinin ardında, AKP’nin siyasi rant hesaplarının yattığını savunan CHP İzmir İl Başkanı Kemal Karataş, “Bölünen bölgelerin imar bakımından da önemli olduğu gözleniyor. Yeni imar alanlarına, AKP’nin her zaman bir ilgisi olmuştu. Buralarda da aynı imar rantını ele geçirmeye çalışıyorlar” diyor.

MHP İzmir İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu da bölünme planının siyasi olduğu kadar ticari rant koktuğunu savunuyor. Dervişoğlu, “Bayraklı ve Karabağlar ilçelerinde yeni imar çalışmaları yapılacağı aşikârdır. Bu konuda kimlerin rant hesabı yaptığı ciddi bir soru işaretidir. Bölünme planında rant hesabının ‘hizmet’ten önce geldiği kanaati geniş kesimler tarafından tartışılmaktadır.” diye konuştu.

BAŞKANLARIN HAYAL KIRIKLIĞI

Ticaret hesabı yapılıyor

Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, bölünmenin siyasi olarak ayarlanması ve Örnekköy, Soğukkuyu’ya kadar taşmasından rahatsız. Durak, “Karşıyaka’da hayallerimi süsleyen Turan ve Salhane bölgelerindeki eğlence ve turizm planları ile yukarılardaki yeni konut ve projelere müsait olan Örnekköy bölgesinin elimizden alınması sadece siyasi değil. Yeni kurulacak belediyeye rant sağlamanın yanı sıra, bize de gelişecek yer bırakmayarak sahile hapsediyorlar” diye konuştu.

Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ ise bölünme planının arkasında imar rantını olabileceğini söyledi. “Biz bu dönem Uzundere’de 20 bin konutluk tapu tescili yaptık. Bu sayede burada imar hareketlenecek. Ayrıca bu bölgelerde boş alanlar var bu bölgeleri de imara açmak isteyebilirler” ifadesini kullandı.

PLANLAR SİYASİ

Yeni ilçeler tariflere uymuyor

Şehir Plancıları Odası Başkanı Tolga Çilingir: Bayraklı ve Karabağlar’ın yeni ilçeler olarak saptanması konusundaki tartışmalar siyasidir dolayısıyla siyasetçilerin tasarrufundadır. Ancak bunu yaparken teknik bazı kriterlerden yararlanmaları gerekmektedir. Bir sınır belirlemede, sınırın tarif ettiği mahalle, ilçe ya da il gibi idari bölümlenmelerin ortak özellik gösteren bölümleri, diğer özellikleri gösteren bölümlerden ayırması esas olmalıdır. Dolayısıyla, sınır eğer coğrafi esaslara dayanıyorsa fiziksel eşiklere oturması gerekir.Bayraklı ve Karabağlar, bu eşik tariflerinden hiçbirine uymuyor.

Siyaset ve rant içiçe

Mimarlar Odası Başkanı Hasan Topal: Yeni bir ilçe kurulduğu zaman önce kendi ayakları üzerinde durabilmesi 3-5 yılını alır. Bölünmesi düşünülen yerlerin böyle bir zamana tahammülü yoktur. Türkiye de zaten siyaset ve rant iç içe olduğundan, konu hem siyasi, hem de rantsal olarak ele alınmış olabilir.

Yenigün / 27.02.2008 {nomultithumb}