24.11.2007 – Yenigün – Başkan’ın imar affı isteğine destek yok


<Hatice ALPARSLAN- Fırat SOYLU>{nomultithumb}

AKP’ li Yusuf Kenan Çakır’ın, “Bazı bölgelere, hala tankerlerle su taşınıyor. Bu görüntüler çağdaş İzmir’e yakışmıyor” eleştirisi üzerine Başkan Kocaoğlu’nun imar affı önermesi büyük tepkiler aldı.

Kocaoğlu, “Kaçak yapılara hizmet getirmek suç sayılıyor. Bir defaya mahsus, son olacak şekilde imar affı yasası talep ediyorum. Bu yasa Türkiye’nin 3 bin 150 belediyesini kapsasın. Bu yasa bir milat olsun ve çözümleri de beraberinde getirsin” demişti…
İzmirli Başkanlar “imar affı” düşüncesine bile tahammül edemedi. Oda başkanları imar affı tekrar çıkarsa 12. olacağını söyleyerek ülkedeki kaçak yapı sorununun imar afları yüzünden bu duruma geldiğine dikkat çektiler. Belediye Başkanları ise bir imar affının daha Türkiye’yi 20-30 yıl geriye götüreceğini belirtirken, parti başkanları bunun ancak seçim vaadi olarak söylenebileceğini ifade ettiler.  
Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak
“Ben imar affına karşıyım. Zaten imar afları değil mi ki bugün kaçak yapıların çözüme ulaştırılamamasına neden olan. Kaçak yapılara çözüm imar affıyla gelmemeli. İnsanlar evlerini yıkıp imarlı hale getirmeli. İmar affı çıkıyor sonra belediye bu yapılarla mücadele edemez hale geliyor. İmar affı çıkarsa İzmir ve Türkiye 20-30 sene geriye gider. Kentsel Dönüşüm, kent yenileme projelerinin de anlamı kalmaz. Doğru karar olmaz. Kaçak yapılar ancak Kentsel dönüşüm ve kent yenileme projeleriyle çözülür” diye konuştu.
Bornova Belediye Başkanı Sırrı Aydoğan:
“Aziz Başkan imar affı derken uydudan tespit yapıldıktan sonra tüm yapıları belirleyelim. İmar affı çıkalım ve bunu milat kabul edelim. Milattan sonra kesinlikle kaçak bir iş yaptırmayalım dedi. Türkiye’nin bu işi ciddi şekilde ele alıp çözmesi gerekiyor. Aflarda başkasının arazisine yapanlar için değil, kendi arazisine kaçak kat yapan, yanlış yapı yapanlar için çıksın. İstanbul’un, Ankara’nın yarısı kaçak diyorlar. Böyle olmaz. Bu yapılara su bağlamak, elektrik bağlamanın sonu gelmez. Kesin karar alınarak bir daha kesinlikle arkası gelmeyecek şekilde imar affı çıkabilir. Aziz Başkanla aynı fikirdeyim” dedi.
Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy:
“Belediyelerin asıl görevi kaçak yapıyı engellemekken imar affı istemek çok yanlış. Türkiye kaç sefer milat yaşadı. Belediyelerin görevi kaçak yapı yaptırmamak kaçak yapıyı teşvik etmek değil. Biz deprem bölgesinde yer alıyoruz. Bizim artık planlı kentleşmeye, depreme dayanıklı binalara ihtiyacımız var. 2004 yılının sonlarına kadar hala elektrik su verdiler. Demek ki hala kaçak yapılar vardı. Ancak hükümetler de belediyelere kaçak yapıyla savaşmanın şartlarını kolaylaştırması lazım. Kaçak yapı gördüğümüzde hemen anında yıkabilmemiz gerekiyor. Belediyelerin görevi imarlı ve sağlam yapılar yapmak. Kenti kaçaktan kurtarmak.”
Şehir Plancıları Odası Başkanı Tolga Çilingir:
“İmar aflarını onaylamamız mümkün değil. İmar afları Türkiye’de defalarca çıkarılmıştı. Sonuçları ortada. Dolayısıyla bu tür aflara sıcak bakmıyoruz. Sonuç ortada. Kentleşme açısından sağlıksız dokular ortaya çıkar. Planlı bir kentleşmeyi savunuyoruz.”
Mimarlar Odası Başkanı Tamer Başbuğ
“İmar affına karşı olduk her zaman şimdi de karşıyız. İmar affı demek imara aykırı şeyin yasallaştırılması demek. Yasal olmayan şeyi yasallaştırmak ne derece doğrudur. Bunu çözmek için imar affına gerek yok. Doğru dürüst planlama da bu durumu çözer. İmar affının sonu olmaz. Bir kere yapıldığı zaman 12. falan olacak.”
MHP İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu:
“Yerel seçim takvimi yaklaştıkça Büyükşehir Belediye Başkanı da kendi üslubuna uygun olmayan açıklamalarda bulunmaya başladı. Bu açıklamayı da seçim takvimi içinde ki siyasi manevralar olarak değerlendiriyorum. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı yapamayacağı sözleri dile getirmemeli. Halka bu tür sözler vermek neye gerek. İzmirli gerçekleşmeyecek bu sözleri siyasi seçim rüşveti olarak bakacak ve sözleri söyleyenleri mahalli seçimlerde sandığa gömecektir. Bu tür açıklamalar İzmir’in yapısına uygun değildir. İzmir’in çözüm bekleyen yığınla sorun varken, halkın kafasını karıştıracak önermeler ortaya atılması son derece yanlıştır.”
AKP İl Başkanı Aydın Şengül:
“Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun bu önerisini doğru bulmuyorum. Seçimden önce halka umut dağıtmak için bu tür yanlış söylemler dile getirilmemeli. İmar affı çağ dışı kaldı ayrıca tek başına da yeterli olmaz. Önemli olan Büyükşehir’in TOKİ ile işbirliğine giderek kentsel dönüşüm projesi üretmesidir. Sayın Kocaoğlu imar affı isteyerek işin kolayına kaçmak istiyor. Seçimler öncesi bu tür vaatlerin konuşulması yanlıştır. Eğer bir şey yapılacaksa orada yaşayan halkın rızasını alarak, onları mağdur etmeden bir kentsel dönüşüme gidilmeli.”
DP İl Başkanı Turhan Arınç:
“Sayın Kocaoğlu’nun bu açıklaması son derece yanlıştır. Bu türlü imar afları geçmiş dönemlerde de yapıldı. İzmir’in gecekondu şehri haline dönmesine bu aflar sebep oldu. Bu yeni öneride İzmir’e bir şey katmaz. Ama yeni gecekondulara yol açar. Büyükşehir Belediye Başkanı’nın bu tür bir açıklama yapmasını doğru kabul etmiyorum. Eğer bu açıklamamın ardında yerel seçimlerde o bölgeden gelecek rey kaygısı da varsa bunu da yakışıksız buluyorum. Eğer partiye oy verecek varsa zaten verir. Bu tür kandırmalara girilmesi doğru değildir.”
DSP il Başkanı Özdemir Sökmen
“Bir hukukçu olarak başından beri İmar affına karşıyım. Türkiye’nin en büyük sorununa sebep olan bu imar affıdır. Memleketin çarpık kentleşmesine sebep olmuştur. Ayrıca insanların kanuna uygun hareket etmesi gerekirken, bu af sayesinde hukuksuzluk yasallaşıyor. Kaldı ki Türkiye’nin iki önemli sorunu var. Biricisi orman yangınları ikincisi de bu imar affı. Ben imar affı ile orman yangınlarını eş tutuyorum. İkisi de ülkeye en kötü zararı veren konulardır. Bu yüzden olası bir imar affının yarardan çok zarar getirecektir.”