24.11.2007 – Demokrat Radyo – TMMOB: Halkı ve hükümeti uyarmaya devam edeceğiz

      
       
İZMİR (Demokrat Radyo)- Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği, İnciraltı'nın EXPO gerekçesiyle imara açılmasına karşı çıktığı için hedef haline getirilen Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi'ne destek verdi. TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, EXPO etrafında oynanan oyunlara karşı halkı ve hükümeti yarmaya devam edeceklerini söyledi.

İnciraltı'nın EXPO alanı olarak ilan edilmesi kararına itiraz eden Şehir Plancıları Odası, yerel basın ve bazı siyasiler tarafından "EXPO'nun İzmir'de yapılmasını engellemek" ve "İzmir'e ihanet" ile suçlanmış ve hedef gösterilmişti.
Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Başkanı Mehmet Soğancı, bugün Tepekule Sergi Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyerek, Şehir Plancıları Odası'nın yanında olduklarını belirtti. TMMOB’un İzmir’deki tüm odalarının EXPO’nun İzmir’e düzenlenmesi için çaba harcadıklarını hatırlatan Soğancı, "Yer seçimi konusunda yaşanan plansızlık ve dayatmacı anlayış, tarımsal nitelikteki araziyi tüm itirazlara rağmen rant çevrelerine açmak istiyor” dedi. EXPO İnciraltı için geliştirilen planın son derece yetersiz ve muğlak olduğu belirten Soğancı, EXPO’nun yeni rant alanlarına gerekçe yapılmak istendiği uyarısında bulundu.
TMMOB Başkanı Soğancı, "Hiçbir kontrol ve denetimden hoşlanmayan, yargıya ve yasalara saygısız bir çıkar çevresi grup, kapalı kapılar ardında yaptıkları gizli pazarlıklarla EXPO projesini bir kent projesi olmaktan çıkartıp rant projesine dönüştürmek istiyorlar.” diye konuştu. Soğancı, EXPO etrafında oynanan oyunlara karşı halkı ve hükümeti yarmaya devam edeceklerini belirterek, basın-yayın organlarında çıkan haber ve yazılarla ilgili olarak hukuki süreç başlatacaklarını kaydetti.
Basın toplantısında soruları yanıtlayan meslek örgütü temsilcileri, İnciraltı yerine Buca Kaynaklar'ı önerdiklerini belirterek, kentin ve kentlinin yararına olacak bir proje için çabaladıklarını vurguladı.

       
24 Kasim 2007 / Cumartesi {nomultithumb}