24.01.2007 – Yenigün – Büyükşehir, Bağ-Kur bina anlaşmasına iptal kararı

Konak’ta yapılacak ve 10 katlı imar verilen binanın yürütme kararı durduruldu
Askı süresinde itiraz eden Şehir Plancıları Odası ve valilik yürütmeyi durdurma aldı
<SEMRA ERTÜRK>
Büyükşehir Belediyesi ile Bağ-kur arasındaki beş yıllık arsa davasını sonuçlandırması beklenen plan, Şehir Plancıları Odası ve Valiliğin itirazı sonucu çıkmaza girdi. Konak Meydanı’ndaki Sabancı Kültür Merkezi yanında bulunan ‘Resmi hizmet binası’ imarlı arsaya 5 misli yani 10 kat inşaat iznini meclisten geçiren büyükşehir belediyesinin planı tutmadı. Bağ-Kur’un Konak Meydanı’nda ‘yeşil alan’ ilan edilen arsasıyla takas edilmesi düşünülen arsanın planının durdurulması iki kurumu zora soktu. Askı süresinde itiraz eden Şehir Plancıları Odası ve valilik yürütmeyi durdurma aldı.

Sabancı Kültür Merkezi’nin otopark olarak kullandığı arsaya 10 katlı hizmet binası yapılmasını uygun bulmayan TMMOB İzmir Şubesi Başkanı Tolga Çilingir, yıllardır sürüncemede olan bu alana bina yapılma projesinin tekrar gündeme geldiğini fakat konu askı sürecindeyken itirazda bulunduklarını belirtti.
TMMOB İzmir Şubesi Başkanı Tolga Çilingir, “Söz konusu parsel Konak Meydanı’na yakın bir konumda Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi, Devlet Tiyatrosu, Dokuz Eylül Üniversitesi Konservatuarı, Sabancı Kültür Sarayı gibi kültürel tesislerin uzantısı olan bir noktada yer alıyor. Resmi tesis alanı alarak değerlendirilmek istenmesi kültürel aktivitelere yönelik diğer arazi kullanımlarıyla uyumu açısından isabetli bir karar değildi. Verilen imar kararı doğrultusunda bitişiğinde yer alan Kültür Merkezi binasıyla uyumsuz olması muhtemel 10 katlı ve 15 metre cepheli bir binanın inşa edilmek istenmesi kent siluetini ve estetiğini tehdit eder boyuttaydı. Böylece İzmir’in en önemli prestij alanlarından birinde çirkin bir yapılaşma yaratacaktı” dedi.
Alınan yürütmeyi durdurma kararının bu planı ortadan kaldırmayacağı ancak bir süre daha geciktireceği belirtiliyor. Bağ-Kur İl Müdürü Necati Çetiner ise bu konuda konuşma yetkisinin olmadığını, yetkinin genel müdürlükte olduğunu söyledi.
“Bağ-Kur Genel Müdürlüğü’nde şok”
Büyükşehir Belediyesi 2002 yılında Bağ-Kur’un Konak Meydanı’ndaki arsasını yeşil alan ilan etti. Bu arsaya 8 katlı hizmet binası yapmak için ihalesini bile yapan Bağ-kur ‘yeşil alan’ kararıyla şaşkına döndü. İtirazlar Ahmet Piriştina döneminde sonuç vermezken belediye yetkilileri İZSU’nun eski hizmet binası olan Yeşilyurt’taki binayı Bağ-kur’a takas olarak önerdi. Bağ-Kur da bu öneriyi kabul etmedi. Aziz Kocaoğlu döneminde bu kez Sabancı Kültür Merkezi yanındaki arsa önerisi yapıldı. Hatta Eşrefpaşa Belediye Hastanesi ile Bağ-Kur arasındaki anlaşmanın gizli maddelerinden birisi de bu arsanın Konak’taki yeşil alan ilan edilen Bağ-Kur arasıyla takas olduğu ileri sürülmüştü.
{nomultithumb}Yenigün