22.11.2007 – Yeni Asır – 4 şartla vazgeçeriz

ŞEHİR PLANCILARI ODASI, İNCİRALTI KONUSUNDAKİ İSTEKLERİNİ SIRALADI

İzmir Şube Başkanı Tolga Çilingir, "Beklentilerimiz yerine getirilmezse EXPO alanı ilan edilen bölge ile ilgili açtığımız davadan kesinlikle vazgeçmeyiz" dedi

İLKER ÇOBAN (HABER MERKEZİ){nomultithumb}

Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Tolga Çilingir, İnciraltı ile ilgili açtıkları davadan vazgeçmek için 4 şart öne sürdü. Gerekçeleri ortadan kalkmadan davadan kesinlikle vazgeçmeyeceklerini belirten Çilingir, "Planlardaki uyumsuzluk giderilirse, İnciraltı ile ilgili Tarım İl Müdürlüğü'nün 'tarım alanı' raporu ortadan kaldırılırsa, Koruma Kurulu'ndan EXPO yapılacağına dair gerekli izinler alınırsa ve jeolojik ve jeofizik etüdler yapılırsa davadan vazgeçeriz" diye konuştu.

Sözleri seviyesiz
Çilingir ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bir kaç ay önce İnciraltı için hazırladığı çevre düzeni planının iptal edilmesi ve İzmir'in EXPO'ya ev sahipliği kesinleştikten sonra yürürlüğe konulması önerisinde bulundu. Çilingir, bu sayede itiraz ettikleri planın ortadan kalkacağını ve davanın da düşeceğini belirterek, "Bakanlık planı, Mart 2008'den sonra yürürlüğe koysun. O zaman inceler, bakarız" dedi. Başkan Tolga Çilingir, İl Genel Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Ali Naci Erdem'in "EXPO'yu kaybeder de dava açarsak pantolonlarını alırız" şeklindeki sözlerine ise, "Çok seviyesiz" karşılığını verdi.

Geri adım atılmaz
İzmirlilerin EXPO'yu kazanabilmek için topyekün mücadelesi sürerken, İnciraltı'nın Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan çevre düzeni planına karşı dava açan Şehir Plancıları Odası, çağrılara rağmen geri adım atmıyor. İzmir'in geleceği ile oynama gibi bir niyetleri olmadığını ve görevlerini yaptıklarını belirten Oda Başkanı Tolga Çilingir, "Açtığımız davadan vazgeçersek, meslektaşlarımıza ve ülkemize karşı sorumluluğumuzu yerine getirmemiş oluruz" diye konuştu.
Davadan vazgeçmeleri için öncelikle karşı çıktıkları Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ait çevre düzeni planının, Büyükşehir Belediyesi'ne ait nazım imar planı ve Çevre Bakanlığı'nın 1/100 binlik bölgesel planı ile uyumlu olması gerektiğini belirten Çilingir şöyle konuştu:
"İnciraltı ile ilgili Tarım İl Müdürlüğü'nün 'bölge tarım alanıdır ve farklı amaçla kullanılamaz' raporu var. Büyükşehir Belediyesi de bu nedenle bölgeyi tarım alanı ilan etti. Davadan vazgeçmemiz için bu rapor ortadan kalkmalı. Ayrıca Koruma Kurulu'ndan alanda EXPO'nun düzenleneceğine dair izin alınmalı. Ayrıca jeolojik ve jeofizik etüdler de yapılmalı. Eğer bunlar yapılırsa davadan vazgeçeriz. EXPO'nun İnciraltı'nda yapılmasını fikren desteklemeyiz ama plan hukuksal zemine oturur ve yasal olur. Ancak bu şekilde kalır görmezden gelirsek görevimizi yerine getirmemiş oluruz."

Planı iptal edilsin
Çilingir, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın itiraz ettikleri ve bir kaç önce hazırlanan çevre düzeni planını iptal etmesini istedi. Bakanlığın sözkonusu planı iptal etmesi durumunda davanın gerekçesinin ortadan kalkarak düşmüş olacağını belirten Çilingir, planlamanın EXPO'yu alacak kentin belli olacağı Mart 2008'den sonraya bırakılmasını önerdi. Çilingir, "Mart 2008'den sonra ev sahipliği yapıp yapmayacağımız belli olacak. Bakanlık planı bu süreçte yürürlüğe koysun. O zaman inceler, bakarız. Üzerinde tartışırız" diye konuştu.

Anayasal hakkımız
İl Genel Meclisi AKP Grup Başkanvekili Ali Naci Erdem'in sert sözlerine de karşılık veren Şehir Plancıları Odası Başkanı Tolga Çilingir, haksızlığa uğradıklarını söyledi. Erdem'in "EXPO'yu kaybeder de dava açarsak pantolonlarını alırız" şeklindeki sözlerini çok seviyesiz bulduğunu belirten Çilingir, şöyle konuştu: "Hukuk devletinde bu ifadelerin kullanılması doğru değil. Bu odalar, bu hukuk herkesin işine yarar. İlişkileri bu biçimde yıpratmak yanlış. İnsanlar kendine, 'Şehir Plancıları Odası burada ne kazanç elde edecek' diye sormalı."

Tarımsal faaliyet var
Çilingir, borlu su bulunması nedeniyle tarım yapılamadığı iddia edilen İnciraltı'nda halen tarımsal faaliyetlerin sürdüğünü ileri sürdü. Bölgede hala çiçek seraları ve ürün yetiştiriciliği yapıldığını belirten Çilingir şöyle devam etti: "Biz EXPO'ya fırsat gözüyle bakıyoruz ama yer seçimine karşıyız. Bu alanla ilgili Tarım İl Müdürlüğü'nün 'tarım alanı' raporu olduğunu herkes biliyor. Ayrıca kent içinde yeşil kalan alanların korunması lazım. EXPO'nun düzenleneceği alan da, filamingoların sık sık ziyaret ettiği doğal oluşmuş dalyanın 100 metre yakınında bulunuyor. Oluşacak betonlaşma ve trafik de doğal yaşamı tehdit edecek."

Görevimizi yapıyoruz
Dava açmalarından hemen sonra "Şehir Plancıları Odası görevini yapsın" şeklinde eleştiriler de aldıklarını belirten Çilingir, yaptıklarının asıl işleri olduğunu dile getirdi. Çevre düzeni planı denetim görevinin odalarına ait olduğunu belirten Çilingir, "Biz işimizi yapıyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı bir plan hazırlıyor ve bu planda 'EXPO'yu kazanırsak, alanla ilgili planlama yapılır' deniliyor. Ne olacağı belli değil. Olasılıklar üzerine plan yapılmaz. Biz buna karşı çıkıyoruz" dedi.