22.11.2007 – Demokrat Radyo – EXPO çalışmaları yerini tehdide bıraktı

İZMİR (Demokrat Radyo- Sevinç Tuncelli)- EXPO 2015 resmi adayı olan İzmir, diğer aday Milano karşısında yarışı gerilerden takip ediyor. Yerel yöneticiler, hazırlıklar konusunda kendi eksikliklerini kamufle edebilmek için fuar alanı olarak belirlenen ve 'tarım arazisi' statüsü nedeniyle imara açılması yasak olan İnciraltı hakkında dava açan Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi'ni hedef gösteriyor.

Dünya Sergisi (EXPO) 2015 organizasyonunu almak için İtalya’nın Milano kentiyle yarışan İzmir, şehrin çehresinde gerekli düzenlemeleri yapmak yerine, 'Fuar alanı olarak seçtiğiniz alan tarım arazisi, burada inşaat yapamazsınız' diyen Şehir Plancıları Odası'nı hedef aldı.
Geçtiğimiz haftalarda, İzmir hakkında bilgi sahibi olabilmek amacıyla kente gelen EXPO heyetinin talebine rağmen Kadifekale'ye çıkartmayarak, lüks semtlerde dolaştıran yetkililer, yine hedef saptırıyor.
EXPO bahanesiyle, 'tarım arazisi' olan İnciraltı'nı yapılaşmaya açmak isteyen zihniyete karşı davacı olan Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, ağır hakaretlere ve tehditlere maruz kalıyor.
Son olarak İzmir İl Genel Meclisi toplantısında, Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi'ni tehdit eden açıklamalarda bulunuldu. Oda yönetimini davadan vazgeçmeleri konusunda ikaz yazısı göndermeyi öneren AKP Grup Başkanvekili Avukat Ali Naci Erdem, "Eğer İzmir EXPO'yu alamazsa, biz de Şehir Plancıları Odası'na tazminat davası açarız. Dava açarsak, ayaklarındaki pantolonlara kadar alacağımızı bilsinler" diye konuşmuştu.
Konuya ilişkin radyomuza açıklamada bulunan Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Tolga Çilingir, kendilerini hedef alan konuşmaları kınadıklarını ifade ederek, "Biz arazinin yasal statüsüne karşı daha önceden uyarmıştık. Ama bizi dinlemeyerek, burayı imara açmaya çalışıyorlar. Oda olarak, biz sadece yasal prosedürü takip ediyoruz" diye konuştu.

“Üzerimizde baskı kuruluyor”

Fuar alanı için yer belirleme süreçlerinde kendilerinin Buca Gölet çevresini önerdiklerini hatırlatan Çilingir, "Ne yazık ki, bizim önerimizi dikkate almadılar. Bizler en azından bu alanda yetkin kabul edilen bir meslek örgütüyüz. Şimdi 'EXPO'da sorun çıkarsa sizden biliriz' diyorlar" şeklinde konuştu.
Davayı geri çekmeleri konusunda üzerlerinde baskı oluşturulduğunu hatırlatan Çilingir, "Biz davadan vazgeçmeyi düşünmüyoruz. Yasal süreç ne ise biz bu prosedürü uygulayacağız. Kaldı ki, Turizm Bakanlığı, Yerel Yönetim ve Tarım Bakanlığı arasında henüz bir konsensüs yaratılmadı. Bu sorun bizim değil, EXPO'yu uygun bir yere kurmayanların sorunu" dedi.

22 Kasim 2007 / Persembe{nomultithumb}