‘21.11.2007 – Yeni Asır – EXPO’yu kaybedersek pantolonunuzu alırız’

İL GENEL MECLİSİ'NDEN, ŞEHİR PLANCILARI ODASI'NA SERT UYARI

AKP Grup Başkan Vekili Ali Naci Erdem "İzmir bu organizasyonu alamazsa, dava açarız ve hepinizi yakarız" diye çıkıştı

 

İLKER ÇOBAN (HABER MERKEZİ){nomultithumb}

Açtıkları davayla, İzmirlilerin yıllardır sürdürdükleri EXPO'yu alma mücadelesine büyük darbe vuran Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi'ne tepkiler bitmek bilmiyor.
Son olarak İzmir İl Genel Meclisi, EXPO alanı olarak belirlenen İnciraltı'nın tarım alanı olduğunu ve fuar düzenlenemeyeceğini belirterek dava açan Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi'ni uyardı. Oda yönetimine davadan vazgeçmeleri için ikaz yazısı göndermeyi öneren AK Parti Grup Başkanvekili Avukat Ali Naci Erdem, "Eğer İzmir EXPO'yu alamazsa, biz de Şehir Plancıları Odası'na tazminat davası açarız. Dava açarsak, ayaklarındaki pantolonlara kadar alacağımızı bilsinler" dedi.

Hepimiz tarafız
EXPO faaliyetlerine 1 milyon 500 bin euroluk katkı koyan İl Genel Meclisi, Şehir Plancıları Odası'nın açtığı davaya müdahil olma kararı aldı. Ayrıca Meclis Başkanı İsmail Yılmaz, yurtdışından döndükten sonra gerekli görürse, Şehir Plancıları Odası'na ikaz yazısı gönderecek. CHP'li Meclis üyeleri de davaya müdahil olma kararına destek verdi.
İl Genel Meclisi'nin dünkü oturumunda gündem dışı söz alan Ali Naci Erdem, İnciraltı'nın tarım alanı olduğunu belirterek dava açan Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi'ne çok sert tepki gösterdi. Odanın dava açarak bir saçmalığa imza attığını savunan Erdem, İl Özel İdaresi avukatlarına yetki verilerek ihtarname çekilmesini ve davaya müdahil olunmasını önerdi.
Açılan davanın en kısa zamanda geri çekilmesi gerektiğini belirten Erdem, "Şehir Plancıları Odası başkanı, şöhrete ulaşmak istiyorsa, bunun başka yolları var. Yüz yılda bir bir elimize geçen bu fırsat kaçmasın. Meydanı bu münasebetsizlere ve İzmir'in istikbali ile oynayanlara bırakmayalım" diye konuştu. Erdem'in sözlerini destekleyen Meclis Başkan Vekili Bilal Eyüboğlu, "Arsa tahsisinin sorunlu olması, delegeler açısından problemdir" dedi.

Dozu ayarlayalım
Erdem'in sert sözleri üzerine söz alan CHP'li üye Muzaffer Akteke, davaya müdahil olunmasını fikrini desteklediklerini açıkladı. Akteke, odaya karşı eleştirilerin dozunun iyi ayarlanması gerektiğini söyleyince yeniden söz alan Ali Naci Erdem, "Savaşta arkadan vurana 'kalleş' denir. Bunlara 'Anayasal hakkını kullanıyor' demek doğru değil. Biz davadan vazgeçmesi için bu odaya ihtarnameyi gönderelim. Bu bir hukuki tehditse, bunu yapalım. Biz 3 milyon YTL kaybedeceğiz. Ancak İzmir katrilyonları kaybedecek" şeklinde konuştu.

Tefe koyarlar
AK Parti Grup Başkanvekili Ali Naci Erdem'in Şehir Plancıları Odası'na davadan vazgeçmesi için ikaz yazısı gönderilmesi önerisine karşı çıkan CHP'li Avukat Gülşen Korkmaz, "Dava açma, anayasal bir haktır. Yargıya intikal eden bir konuya müdahale edilemez. Açılan davada karar verecek olan, mahkemedir. Müdahil olunabilir ama ihtar yazısı göndermek, bu Meclis'e yakışmaz. Böyle bir yazı gönderirsek, hukukçular bizi tefe koyar" diye konuştu. Korkmaz'ın sözleri üzerine Meclis Başkan Vekili Avukat Bilal Eyüboğlu, "Kentte istemezükçüler olduğu biliniyor. Dava açmak anayasal bir haksa, bunu kötüye kullanmak da kimsenin hakkı değildir" ifadesini kullandı.
Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, geçen hafta Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın İnciraltı için hazırlıdığı çevre düzeni planı değişikliğine itiraz ederek Danıştay'a dava açmıştı. Oda Başkanı Tolga Çilingir, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın planı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Nazım İmar Planı'nın uyuşmadığını, bu nedenle dava açtıklarını belirtmişti.

'Yeter artık uğraşmayın'
İzmir'in, açılan davalar nedeniyle geri kaldığını belirten AK Partili üye Fevzi Yalnız, açılan davalar nedeniyle hayata geçirilemeyen Basmane'deki Dünya Ticaret Merkezi'ni örnek gösterdi. Dünya Ticaret Merkezi çukuruna 30 milyon dolar gömüldüğünü belirten Yalnız, "Yıllardır 30-40 kez dava açıldı. Hiçbir şey yapamadık. Sonra da 'İzmir kaybetti' deniyor. Orası yapılsaydı, 2-3 bin kişiye fayda sağlayacaktı. Ürünler orada satılacaktı. Yeter artık. Bunlar İzmir'e ihanetin göstergesidir" dedi. Yalnız'ın ardından söz alan AK Partili bir başka üye Yusuf Ünüver de, Şehir Plancıları Odası'nı, asıl görmesi gerekenleri görmemekle suçlayarak, "Şehir Plancıları Odası'ndaki arkadaşlar Hilton Oteli'nin karşısındaki yıkık binayı görmüyor mu? Eski itfaiye binasının yanındaki eski otel binasını görmüyor mu? Herkes kendi işini yapsın. Biz, 1 milyon 500 bin euro para verdik. Bu nedenle tarafız ve gerekli tepkiyi vereceğiz" diye konuştu.

Kocaoğlu: İnciraltı'nda planlama atağı başlayacak

ERTAN GÜRCANER (HABER MERKEZİ)


Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, EXPO 2015'in nerede yapılacağına karar verilecek tarih olan 31 Mart 2008'den sonra, EXPO alanı olarak belirlenen İnciraltı için hızlı bir planlama sürecine girileceğini söyledi.
"Biz başından beri İnciraltı'nın planlamasını İzmir'in ve İnciraltı'nın kurtuluşu olarak görüyoruz" diyen Kocaoğlu, "Ona da inancım tamdır. Doğruyu savunduğumuza inanıyoruz ve herkesin, mal sahiplerinin de, odaların da, kentin dinamik unsurlarının da, kanaat önderlerinin de bu savunduğumuz doğru çerçevesinde birleşeceğine ve sorunun aşılacağını düşünüyoruz" dedi.

Çok hızlı olacak
Başkan Kocaoğlu, Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi'nin geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, İnciraltı'nın planlamasıyla ilgili açtığı ve EXPO'nun burada yapılmasının önünü tıkayabileceği şeklinde değerlerlendirilen davayla ilgili soruları cevaplandırdı. Açılan bu dava hakkında konuşmak istemediği belirten Kocaoğlu, "Bizim yaptığımız Nazım İmar Planı, ayrı bir şey. Biz zaten başka bir şey yapamadığımız için o planı gerçekleştirdik. Onu defalarca da söyledik. İnciraltı'nın planlanması konusunda biz iyimserliğimizi sürdürüyoruz. Oradaki arsa sahiplerini de mağdur etmeden kentin tüm dinamik unsurları ile birlikte sorunu çözebileceğimize olan güçlü inancımızı koruyoruz. 3.5 senedir belediye başkanlığı yapıyorum. İzmir'in EXPO adaylığı daha söz konusu değilken bile buna inanarak, orasının planlanması ile ilgili çalışmaları sürdürüyordum" diye konuştu.
İnciraltı'nın geniş bir alan olduğuna dikkat çeken Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Planlama sürecinde bir takım duraksamalar olacaktır, bu gayet normal. Fakat ben 31 Mart'tan itibaren İnciraltı'da hızlı bir şekilde planlama sürecine girileceğini ve mümkün olan en kısa sürede bitirileceğine inanıyorum. Biz başından beri, İnciraltı'nın planlamasını, İzmir'in ve İnciraltı'nın kurtuluşu olarak görüyoruz. Başından beri de aynı şeyi söylüyoruz. Ona da inancım tamdır. Bu konuda hiçbir tereddüdüm yok. Doğruyu savunduğumuza inanıyoruz ve herkesin, mal sahiplerinin de, odaların da, kentin dinamik unsurlarının da, kanaat önderlerinin de bu savunduğumuz doğru çerçevesinde birleşeceğine ve sorunun çözümleneceğine inanıyorum. Ben orada bir sıkıntı görmüyorum. Şehir Plancıları'nın açtığı dava konusunda konuşmak istemiyorum."

Essen Fuarı'nda yerimizi alacağız
Almanya'nın Essen kentinde yapılacak "Essen Turizm Fuarı"nda, İzmir ve EXPO 2015 adaylığını tanıtmaya yönelik etkinliklerin yapılacağı bildirildi. Türkiye Araştırmalar Merkezi Vakfından (TAM) yapılan yazılı açıklamada, EXPO 2015'in hangi kentte gerçekleştirileceğine karar verilecek olan 31 Mart'taki oylamadan önce, Almanya'nın ikinci büyük turizm fuarı olan Essen Fuarı'nda, İzmir ve EXPO adaylığının konuşulacağı büyük çaplı bir sempozyum ve çok sayıda etkinlik gerçekleştirilmesi planlandığı belirtildi.

Tanıtım atağı
6-10 Şubat 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilecek fuara, Türkiye'den bir çok yetkili dışında, çevre ülkelerden ve Almanya'dan da Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) delegelerinin katılmasının beklendiği ifade edildi. TAM Direktörü Faruk Şen, Essen'de gerçekleşecek etkinliklerin, mevcut ekonomik, siyasi ve kültürel ilişki ağları sayesinde önemli etki yaratacağını, fuarın İzmir'e yönelik uluslararası kamuoyu yaratma açısından da etkili bir araç olacağını belirtti.

 

Çetin, Grimmson'dan İzmir'e destek istedi
Dışişleri eski Bakanı Hikmet Çetin başkanlığındaki Türk heyeti, İzlanda Cumhurbaşkanı Olafur Ragnar Grimmson'u makamında ziyaret ederek, İzmir'in EXPO 2015 adaylığı için destek istedi.
Hikmet Çetin ile birlikte 5 kişilik Türk heyetinde yer alan İzmir Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Koordinatörü Doğan Baran, İzlanda Cumhurbaşkanı Grimmson'a, EXPO 2015 organizasyonunun neden İzmir'de yapılması gerektiğini anlattıklarını söyledi.

Berlusconi de gitmiş
Ziyarette, İzmir'in coğrafi ve tarihi özelliklerini anlattıklarını söyleyen Baran, "İzmir'in 8 bin 500 yıllık tarihi, bu organizasyon için çok önemli. Cumhurbaşkanı Grimmson'a, ülkemizin ve İzmir'in genç bir nüfusa sahip olduğunu, en önemlisi de organizasyonun hükümet tarafından desteklendiğini söyledik. Türk heyetinin verdiği bilgileri, Olafur Ragnar Grimmson, doyurucu ve tutarlı buldu" dedi. Baran, İtalya'nın Milano kentinin, İzmir'in rakibi olduğunu hatırlatarak, İtalya eski Başbakanı Berlusconi'nin, Türk heyetinden önce İzlanda Cumhurbaşkanını ziyaret ederek destek istediğini öğrendiklerini kaydetti