20.11.2007 – Milliyet EGE – Plancıların davası adaylığı etkilemez

Böyle diyen Tunç Soyer, Şehir Plancıları Odası’nın EXPO 2015 alanının Çevre Düzeni Planı’nın iptaline yönelik açtığı davanın, risk oluşturmadığını söyledi

İZMİR AA{nomultithumb}

EXPO 2015 Yürütme Komitesi Genel Sekreteri Tunç Soyer, Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi’nin, İnciraltı bölgesinin EXPO 2015 alanı olarak belirlendiği Çevre Düzeni Planı’nın iptali için açtığı davanın, kentin organizasyona adaylığı konusunda risk oluşturmadığını söyledi.
Soyer, EXPO 2015 alanı olarak, İnciraltı bölgesinin tespit edildiği Kültür ve Turizm Bakanlığı Çevre Düzeni Planı’nın iptali için Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi’nin açtığı davanın, mart ayından önce sonuçlanamayacağını kaydetti. Uluslararası Sergiler Bürosu’nun (BIE) EXPO 2015’e ev sahipliğini yapacak kenti mart ayında belirleyeceğini kaydeden Soyer şöyle konuştu:
''Söz konusu planın iptali, mart ayından önce olmaz. Dolayısıyla EXPO 2015 adaylığımızı riske sokacak bir durum yok. Kazandığımız takdirde bölgede yeni düzenleme yapılacak. Kimsenin mağdur olmaması için ek önlemler gündeme gelecek. Biz BIE İnceleme Heyeti’ne de aynı şeyi söyledik. Burası demokratik bir ülke. Kararlardan memnun olan da çıkar, olmayan da. Herkes kendi fikrini söyleyecektir. ''

EXPO sunumu başarılı
Soyer, EXPO 2015 adaylığında önemli konunun ''devlet iradesi'' olduğunu söyledi.BIE üyelerine, devletin söz konusu bölgeyi EXPO 2015 alanı olarak tahsis ettiğini anlattıklarını kaydeden Soyer, ''Burada bir devlet iradesi vardır. Hiç kimsenin mağdur edilmemesi esastır. Bu çerçevede gerekli yasal düzenlemeler de yapılacaktır'' diye konuştu.
Soyer, BIE delegelerinin İzmir’deki EXPO sunumunu çok başarılı bulduğunu, ülkenin güzelliğine ve insanların misafirperverliğine ilişkin övgülerini İzmir heyetine bildirdiğini söyledi.