20.11.2007 – Milliyet EGE – 31 Mart’a kadar herkes sussun!

BAŞKAN’DAN İZMİR KAMUOYUNA ÇAĞRI:{nomultithumb}

Aziz Kocaoğlu, EXPO oylamasının yapılacağı tarihe işaret etti, imar tartışmalarının,dava polemiklerinin askıya alınmasını istedi, ''Artık var gücümüzle çalışalım'' dedi

Ayağının tozuyla konuştu
BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Uzakdoğu gezisinden döner dönmez, ayağının tozuyla adeta ultimatom verdi. Kocaoğlu, şu dönemde EXPO’nun yeri İnciraltı’na ilişkin tartışmalara girilmemesi gerektiğini savundu. Kocaoğlu, EXPO’nun ev sahibini belirleyecek oylamanın 31 Mart’ta yapılacağına işaret ederek, şöyle dedi:

Başarıyla çıkmalıyız
''HERKESİN 31 Mart’a kadar susup EXPO için var gücüyle çalışması lazım. EXPO, İzmir’in de, Türkiye’nin de sahip olabileceği en önemli projelerdendir. 26 Kasım’da Paris’e gidip sunum yapacağız. Bu süreçten başarıyla çıkmalıyız. EXPO yapılsın ya da yapılmasın İnciraltı’nın planlamaya ihtiyacı var.

Herkesin içi rahat olsun
BUGÜNKÜ durumda mağdurlar yaratılmıştır. Başından beri söylüyoruz. Bizim görevimiz çözüm üretmektir. 570 hektarlık bu alan, sadece İzmir’in değil, dünyanın en değerli yerlerinden biridir. Herkes içini rahat tutsun. Mülk sahiplerinin de mutlu olabilecekleri bir planlama yapmak esastır.

Durdurma kararı değerlendirmede

İnciraltı’nın EXPO planlaması kafa karıştırdı. Şehir Plancıları Odası geçen hafta, ''Burası EXPO alanı olarak belirlenemez. SİT ve tarım bölgesidir'' diyerek dava açtı. Şimdi de mülk sahiplerinin yargıya başvurması üzerine, bölgeyi tarım alanı olarak gösteren Büyükşehir Belediyesi’nin imar planıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı verildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ''Karar henüz bize tebi€ edilmedi. Bakıp inceleyeceğiz. Burayı tarım dışı alan ilan etmek istedik. Ancak Tarım Müdürlüğü’nden ‘mutlak tarım alanıdır’ diye görüş geldi. Biz de nazım imar planımızı buna göre belirlemiştik. Durumu değerlendireceğiz'' dedi.