20.11.2007 – Haber Ekspres – “Expo 2015’in yapılacağı alan, belirsizliğe girdi”

Expo 2015'in yapılacağı alan, belirsizliğe girdi

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi'nin EXPO alanıyla ilgili "İnciraltı, EXPO 2015 alanı olarak belirlenemez. SİT ve tarım bölgesidir." düşüncesiyle açtığı dava sürerken arsa sahiplerinin İzmir 2'inci İdare Mahkemesi'nde açtıkları dava da sonuçlandı.

İdare Mahkemesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bölge için verdiği "Tarım alanıdır" kararının geçersiz olduğunu, İnciraltı'nın 1991 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla "Turizm bölgesi" ilan edildiğini hatırlatarak, imar planın buna göre yapılmasını istedi. Alanın yüzde 95'inin özel mülkiyet olması, uluslararası organizasyonun geleceğini sıkıntıya soktu. İnciraltı- Bahçelerarası Tabiatını Güzelleştirme, Değerlendirme Derneği ve bölgede arazisi olan vatandaşlar, bugün İnciraltı Ali Osman Müzikhol'de toplantı düzenledi. Bölge halkının açtığı davaları yürüten Avukat Mustafa Kemal Turan, İzmir 2'inci İdare Mahkemesi'nde İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bölgeyi "Tarım alanı" olarak ilan edip, imar planlarını buna göre hazırlamasının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle açtıkları davayı kazandıklarını açıkladı.

Turan, "İdare Mahkemesi, Büyükşehir Belediyesi'nin 1/ 25 bin ölçekli imar planı yaparak, bölgeyi tarım alanı olarak belirleme yetkisi yok. Çünkü bu alan 1991 yılında "turizm alanı' olarak ilan edilmiş. Sekiz yıl sonra belediye kalkıp aynı yeri 'tarım alanı' ilan edemez." dedi. Turan, İnciraltı'ndaki arsa sahiplerinin Özdilek Alışveriş Merkezi ve Crowne Plaza Oteli kadar vergi verdiklerini hatırlatarak, "Bundan sonra belediyeye 'önce benim imar planımı yap, sonra bu plana göre vergi al' diyeceğiz. Bu plan yapılmadığı taktirde suç duyurusunda bulunacağız. Uluslararası organizasyon umurumuzda değil." dedi.

Avukat Kemal Turan, "İdare Mahkemesi bölgeyi planlama yetkisini belediyenin elinden alıyor, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na veriyor. EXPO 2015'in önünü de açıyor. Ancak mülkiyet hakkına 'dikkat et' diyor. Yapılacak planda hakkımızın korunup korunmadığına bakacağız. Bölgedeki arsaların değeri kesinleşen mahkeme kararına göre belirlenecek. Kesinleşen son karar göre arsaların metrekaresi bin 700 YTL idi. Ancak karardan önce zor durumda kalan bazı arsa sahipleri metrekaresini 100 YTL'ye sattı. İdare Mahkemesi'nin verdiği kararı bir hafta içinde Büyükşehir Belediyesi'ne tebliğ edeceğiz." diye konuştu.

Haber Ekspres / 20.11.2007