20.04.2007 – Milliyet EGE – Özde değil sözde yasak!

SADECE YAYAYA AÇIK OLMASI GEREKEN YERLER ARAÇ KAYNIYOR
Ulaştırma Koordinasyon Merkezi’nin kararına göre, kentin hareketli noktalarında oluşturulan sevgi yolları taşıt trafiğine kapalı… Ancak bu uygulama kağıt üstünde kalıyor. Can güvenliğini de riske düşürüyor…

HALİL HÜNER AA – 20.04.2007 Milliyet EGE{nomultithumb}

Vızır vızır otomobil işliyor
İZMİR’DE Ulaşım Koordinasyon Merkezi kararıyla oluşturulan ve sadece yayalara açık olması gereken ''sevgi yolları'' kural tanımazlığa kurban gitti. Yasağa rağmen günün her saati bisiklet, motosiklet ve araçların vızır vızır işlediği bu yollar, can güvenliği tehlikesi de yarattı.

Sorumlusu belediyeler
ŞEHİR Plancıları Odası Şube Başkanı Tolga Çilingir, bu bölgelere giriş çıkış saatlerini belirleyen kararların ilçe belediyeleri tarafından uygulanması gerektiğini söyledi. Çilingir, ''Ancak dikkat edilmiyor. Yaya yolunu taşıt trafiğine açanlar, risklerden de sorumludur'' dedi.

Etrafta tehlike kol geziyor
TÜRKİYE Trafik Güvenliği Vakfı Başkanı Ekrem Bulgun, söz konusu yerlerde, insan sirkülasyonunun çok az olduğu zaman dilimlerinde araçlara izin verilebileceğini söyledi. Ege Çevre ve Kültür Platformu Sözcüsü Arif Ali Cangı da bu yolların güvenli olmadığını vurguladı.

Trafik polisi: Denetim alanımızın dışında

Trafikten Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Süleyman Oğuz konuya ilişkin şu bilgiyi verdi. ''Sevgi yolları trafikten arındırılmış yerlerdir. Dolayısıyla denetim alanımızın dışındadır. Eğer işgaller, ihlaller varsa ve ilgili ilçe belediyelerinden talep gelirse biz ekip gönderir, bakarız. Cezası da 52 YTL’dir.''

En çok ihlal buralarda var

Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Karşıyaka Kemalpaşa Caddesi, Kemeraltı ve Mimar Kemalettin Caddesi’nde en yoğun sıkıntı yaşanıyor. Araçlar korna çalıyor, çocuklarıyla dolaşan annelerden, engellilerden alışverişe çıkmış yayalardan yol istiyor.