20.04.2007 – Haber Ekspres – “Sevgi Yolları” güvenli değil

İzmir'de Ulaşım Koordinasyon Merkezi kararı ile çeşitli ilçelerde oluşturulan "Sevgi yolu" adı verilen yaya yollarına, günün her saatinde bisiklet, motosiklet ve araçların giriş çıkışına izin verilmesinin "can güvenliği açısından risk oluşturduğu" bildirildi.

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Başkanı Tolga Çilingir, şehir planlamasında taşıt yolu, yaya yolu, yaya ile taşıtların ortak kullandığı yol şeklinde, üç tipte düzenlendiğini belirtti. Yaya yollarında, UKOME tarafından alınan giriş çıkış saatleri ve günlerini belirleyen karara ilçe belediyecilerin "uygulayıcı olarak dikkat etmediğini" kaydeden Çilingir, yaya yollarında trafik düzenlemesi üzerlerine alan ilçe belediyelerinin "ben yaptım oldu" mantığıyla hareket ettiklerini söyledi.
UKOME'nin bu konuda denetimi artırması gerektiğini anlatan Çilingir, şu bilgiyi verdi:"Yaya yollarında kaldırım olmaz, giriş çıkış noktaları ile uçları da araç giriş çıkışına kapalıdır. Şehir planlarında da bu yerler yaya yolu olarak işlenmiştir. Yaya yolunu taşıt trafiğine açanlar, oluşacak risklerden sorumludur."
Türkiye Trafik Güvenliği Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Bulgun da "insan trafiğinin çok az olduğu" saatlerde yaya yollarının araçların kullanmasına izin verilebileceğini söyledi.
Yaya yolları ve yayalar ile araçların ortak kullandığı bölgeler konusunda her türlü kararın UKOME'de alındığına dikkati çeken Bulgun, Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Karşıyaka Kemalpaşa Caddesi, İzmir Kemaraltı ve Mimar Kemalettin Caddesi'nde yayaların can güvenliğinin riske girdiği durumlar yaşandığını belirtti.

Yaya yolları güvenli değil

Ege Çevre ve Kültür Platformu Dönem Sözcüsü Avukat Arif Ali Cangı, yaya yollarına sağlıklı kent yaşamı açısından bakılması gerektiğini bildirdi. Yayalara ayrılan yola "araç girmemesi gerektiğini" ifade eden Cangı, şu bilgiyi verdi: "Her yaya, yaya yolunda güvenli bir ortamda yürüdüğünü sanarak, üzerine gelen bisiklet, motosiklet ve araçlara dikkat etmiyor. Çünkü onların orayı kullanmaması lazım. Anneleri küçük çocuklarını arabalarıyla veya elinden tutarak gezdiriyor. Araç gelip korna çalıyor, yol istiyor. İlçe belediyelerin bu alanlarda denetimi daha sıkı yapması lazım. Tehlikeli durumlar ortaya çıkıyor. Mekanları yaya yoluna, yürüyüş yoluna dönüştürürken emniyeti de sağlamaları lazım. Bu konu Yerel Gündem 21 içinde acilen ele alınmalıdır." İlçe belediyeleri, sevgi yollarında bulunan esnaf ve vatandaşların istekleri doğrultusunda düzenleme yaptıklarını öne sürdüler. UKOME'nin aldığı kararda her yaya yolu için trafiğe açılış kapanış saatinin farklı olduğu belirtilerek, genellikle 09.00-10.00 ve 21.00-22.00 saatleri dışında araç girişine izin verilmediği ifade edildi.

Haber Ekspres – 20.04.2007