20 bin hanede anket yapılması için protokol

20 bin hanede anket yapılması için protokol

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ülkü Bayındır, kentteki 20 bin hanede ulaşım eğilimlerini belirlemeye yönelik İzmir Ulaşım Hane Halkı Anketi'nin protokolünü imzaladı.

Belediye Meclis salonunda düzenlenen protokol töreninde konuşan Kocaoğlu, belediye sınırlarının genişlediğini, yasalarla birçok çalışmanın da zorunlu hale getirildiğini söyledi.

Çalışmalar kapsamında stratejik plan ve nazım imar planını tamamladıklarını söyleyen Kocaoğlu, "Kentlerin en önemli sorunu ulaşım. Ulaşımı doğru anlayamazsanız, aklı ve bilimi kullanarak ulaşım master planını hayata geçiremezseniz, stratejik plan da nazım imar plan da kuma yazılan planlar olur" dedi konuştu.

Kentin ulaşımını planlamak için resmi kurumlarla koordineli çalışacaklarını kaydeden Aziz Kocaoğlu, Ege Üniversitesi İletişim ve İktisadi İdari Bilimler fakülteleri tarafından yapılacak hane halkı anketiyle kentin ulaşım eğiliminin belirleneceğini; anket sonuçları doğrultusunda ulaşım planı yapılacağını söyledi.

Ulaşım master planı kapsamında Dokuz Eylül Üniversitesi ve Pamukkale Üniversitesinden de destek aldıklarını belirten Kocaoğlu, çalışmalarda belli bir aşamaya geldiklerini, anket tamamlandıktan sonra ulaşım master planını İzmir'in gündemine getireceklerini ifade etti.

Aziz Kocaoğlu, planlı, programlı bir belediye olduklarını ve hizmette öncelik sırasını doğru belirlediklerini ifade ederek, kentin kalkınması için çalıştıklarını söyledi.

Nisan ayı sonunda tamamlanacak

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ülkü Bayındır, üniversitenin İzmir ile bütünleştiğini ve İzmir'e hizmet ettiğini söyledi.

Dünyadaki en iyi bin üniversite arasında Türkiye'den 7 üniversite bulunduğunu, bu üniversitelerden birinin de Ege Üniversitesi olduğunu kaydeden Bayındır, "Ege Üniversitesi olarak İzmir'in büyümesi, kent kültürünün yerleşmesi için bütün gücümüzle çalışıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesine de destek oluyoruz. İzmir'in daha büyük bir kent olması için çalışıyoruz" dedi.

Ulaşım master planının hazırlanması için İzmir'de yaşayanların ulaşım alışkanlarının bilinmesi gerektiğine dikkati çeken Prof. Dr. Bayındır, bunun için de en doğru yolun halkla yüz yüze görüşmek olduğunu vurguladı. Anket kapsamında her hanede 3-4 kişiyle görüşüleceğini, görüşülen kişi sayısının 80 bini bulacağını söyleyen Bayındır, İzmir Büyükşehir Belediyesine bilimsel verilerden oluşan rapor sunacaklarını ifade etti.

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülgün Tosun da anket çalışması çerçevesinde hane halkıyla 18.00-23.00 saatleri arasında görüşeceklerini ve çalışmanın Menemen-Torbalı ve Kemalpaşa hatlarını kapsayacak şekilde yapılacağını ifade etti.

Tosun, günlük yolculuk istek ve eğilimlerinin saptanacağı anketin Nisan ayı sonunda tamamlanacağını belirtti.

Haber Ekspres / 22.02.2008