19.11.2007 – Yenigün – İnciraltı çıkmazı

İzmir İdare Mahkemesi, İnciraltı’nın turizm alanı olduğu sonucuna vardı

Verilen karardan sonra EXPO konusunda belediyenin önünün açıldığını söyleyen arsa sahipleri, “Belediyenin vereceği karara bakacağız” dediler

<Mehmet Emin AL>{nomultithumb}

İzmir’in en prestijli bölgelerinden İnciraltı’nda 20 yıldır süren plansızlık tam bir kaosa dönüştü. İzmir’in talip olduğu dünyanın en büyük fuarı EXPO 2015’in de yapılacağı alan olarak belirlenen İnciraltı’nda hak sahiplerinin açtığı dava sonuçlandı… İzmir Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi’nin EXPO alanıyla ilgili “İnciraltı EXPO 2015 alanı olarak belirlenemez. SİT ve tarım bölgesidir” düşüncesiyle açtığı dava sürerken arsa sahiplerinin İzmir 2’inci İdare Mahkemesi’nde açtıkları dava da sonuçlandı. İdare Mahkemesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bölge için verdiği “Tarım alanıdır” kararının geçersiz olduğunu, İnciraltı’nın 1991 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla “Turizm bölgesi” ilan edildiğini hatırlatarak, imar planın buna göre yapılmasını istedi. Bu kararla İnciraltı’nın durumu arapçasına döndü.

Alanın tamamına yakını özel mülkiyet

EXPO 2015’e aday olan İzmir’de fuar alanı olarak belirlenen İnciraltı’nın kaderi mahkeme kararlarıyla arapsaçına döndü. 1991’de Bakanlar Kurulu kararıyla “Turizm alanı” ilan edilen İnciraltı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin imar planında “Tarım alanı” olarak ayrıldı. Alanın yüzde 95’inin özel mülkiyet olması, uluslararası organizasyonun geleceğini sıkıntıya soktu. İnciraltı- Bahçelerarası Tabiatını Güzelleştirme, Değerlendirme Derneği ve bölgede arazisi olan vatandaşlar, bugün (pazar) İnciraltı Ali Osman Müzikhol’de toplantı düzenledi. Bölge halkının açtığı davaları yürüten Avukat Mustafa Kemal Turan, İzmir 2’inci İdare Mahkemesi’nde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bölgeyi “Tarım alanı” olarak ilan edip, imar planlarını buna göre hazırlamasının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle açtıkları davayı kazandıklarını açıkladı. Turan, “İdare Mahkemesi, Büyükşehir Belediyesi’nin 1/ 25 bin ölçekli imar planı yaparak, bölgeyi tarım alanı olarak belirleme yetkisi yok. Çünkü bu alan 1991 ylında “turizm alanı’ olarak ilan edilmiş. Sekiz yıl sonra belediye kalkıp aynı yeri “tarım alanı’ ilan edemez” dedi.

Uluslararası organizasyon umurumuzda değil

Turan, İnciraltı’ndaki arsa sahiplerinin Özdilek Alışveriş Merkezi ve Crowne Plaza Oteli kadar vergi verdiklerini hatırlatarak, “Bundan sonra belediyeye “önce benim imar planımı yap, sonra bu plana göre vergi al’ diyeceğiz. Bu plan yapılmadığı taktirde suç duyurusunda bulunacağız. Uluslararası organizasyon umurumuzda değil” dedi. Turan, İdare Mahkemesi bölgeyi planlama yetkisini belediyenin elinden alıyor, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na veriyor. EXPO 2015’in önünü de açıyor. “Ancak mülkiyet hakkına dikkat et’ diyor. Yapılacak planda hakkımızın korunup korunmadığına bakacağız. Bölgedeki arsaların değeri kesinleşen mahkeme kararına göre belirlenecek. Kesinleşen son karar göre arsaların metrekaresi bin 700 YTL idi. Ancak karardan önce zor durumda kalan bazı arsa sahipleri metrekaresini 100 YTL’ye sattı. İdare Mahkemesi’nin verdiği kararı bir hafta içinde Büyükşehir Belediyesi’ne tebliğ edeceğiz” dedi.