19.11.2007 – Yeni Asır – EXPO’nun önünü açıldı

İZMİR 2. İDARE MAHKEMESİ, İNCİRALTI TARTIŞMASINA YENİ BİR BOYUT KAZANDIRDI

Yargı, Şehir Plancıları'nın isteğinin tersine, "Tarım alanı" kararını iptal etti;
plan yapma yetkisinin Turizm Bakanlığı'nda olduğunu vurguladı

 

İLKER ÇOBAN (HABER MERKEZİ){nomultithumb}

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi'nin açtığı ve İnciraltı'nın EXPO alanı olarak kullanılmasını engelleyecek davaya her kesimden tepkiler sürüyor. Bu arada yargıdan, EXPO'nun önünü açan bir karar çıktı. İnciraltı Bahçelerarası Tabiatını Geliştirme ve Koruma Derneği'nin, Büyükşehir Belediyesi'nin Nazım İmar Planı'ndaki düzenlemelerin iptali için açtığı davayı görüşen İzmir 2. İdare Mahkemesi, Bakanlar Kurulu'nun 1991 yılında İnciraltı'nı turizm ve fuar alanı ilan eden kararına vurgu yaptı.
Mahkeme, Büyükşehir Belediyesi'nin İnciraltı ile ilgili hazırladığı Nazım İmar Planı'nda aldığı "Tarım alanı" kararını da, derneğin istediği gibi iptal etti. Mahkeme ayrıca, bölgeyle ilgili plan yapma yetkisinin Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda olduğunu vurguladı.

Elimiz güçlendi
Geçtiğimiz günlerde Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, Danıştay'a giderek, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın İnciraltı ile ilgili hazırladığı Çevre Düzeni Planı değişikliğinin iptal edilmesini istemişti. Derneğin başvurusu üzerine Büyükşehir'in 'Tarım alanı' kararını iptal eden mahkemenin, İnciraltı'nda plan yapma yetkisinin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ait olduğunu belirtmesi, hem Şehir Plancıları Odası'nın itirazına darbe vurdu, hem de EXPO yolunda İzmir'in elini güçlendirmiş oldu.
Mahkemenin aldığı bu karar, bölgedeki arsa sahiplerini de sevince boğdu. Büyükşehir Belediyesi'nin 16 Mart 2007 tarihinde 1/25 binlik Nazım İmar Planı'nda aldığı 'Tarım alanı' kararını iptal eden mahkemenin, bölgedeki arsa sahiplerinin de haklarını koruyan bir anlam taşıdığı ifade edildi. İnciraltı Bahçelerarası Tabiatını Geliştirme ve Koruma Derneği Avukatı Kemal Turan, arsa sahipleri ve dernek üyeleriyle bir basın toplantısı düzenledi. Turan, "Bundan sonra yapılacak her türlü planlamada mülkiyet hakkı korunacak" dedi.
Alınan kararla bölgede emlak vergilerinin de kalktığını belirten Turan, bir an önce bölgenin imar planının yapılması gerektiğini söyledi. Yasaların İnciraltı'na 1991 yılında alınan kararın ardından 1 yıl içinde plan yapılmasını zorunlu kıldığını, ancak 16 yıldır imar planı yapılmayarak suç işlendiğini belirten Turan, "1991 yılında alınan Bakanlar Kurulu kararından bu yana İnciraltı ile ilgili plan yapmayan yetkililere tazminat davası açacağız" diye konuştu.

Haklarımızı koruruz
Alınan kararla, İnciraltı'nda plan yapma yetkisinin Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda olduğunu hatırlatan Turan, "Bu karardan sonra yapılacak planlamada mülkiyet hakkına dikkat edilmesi gerekiyor. Bizler EXPO ile ilgili yapılacak planda, haklarımız korunursa destek veririz. Aksi halde karşı çıkarız" diye konuştu. Avukat Mustafa Kemal Turan, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın çevre düzeni plan değişikliğine karşı dava açan Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi'ne de sert tepki gösterdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile bazı meslek odalarının farklı ilişkileri olduğunu öne süren Turan, "Şehir Plancıları Odası, Konak'taki altgeçidi niye görmedi? Tabii biz meslek odalarına danışmanlık ücreti veremiyoruz. Bu nedenle İnciraltı'na dava açmak, daha kolaylarına geliyor" şeklinde konuştu.

Arazilerin değeri daha çok yükseldi
İdare Mahkemesi'nin aldığı karar, bölgenin 'tarım alanı' ilan edilmesi yüzünden arsalarının değeri düşük olan hak sahiplerini de sevindirdi. Bundan böyle bölgede yapılacak her türlü alım-satım ve kamulaştırma işlemleri, mahkemenin tespit edeceği yeni metrekare fiyatı ile gerçekleştirilecek. Mahkeme son olarak, İnciraltı'ndaki arazilerin metrekare fiyatını 1700 YTL olarak tespit etmişti.