18.11.2007 – YENİASIR – Şehir Plancıları Odası kararıyla tepki topladı .

İNCİRALTI'NIN, EXPO ALANINA UYGUN OLMADIĞI GÖRÜŞÜNE İSYAN ETTİLER{nomultithumb}

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi'nin, İnciraltı bölgesinin EXPO 2015 alanı olarak uygun olmadığı gerekçesiyle açtığı davaya tepkiler büyüyor. İnciraltı'nda SİT, tarım ve turizm alanları bulunduğunu belirtip mahkemeye giden oda yetkilileri, İzmir'in EXPO şansını sabote etmekle suçlandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "EXPO hedefine kilitlenmişken kentteki herkesin üzerine düşen bir sorumluluk var" dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Burhan Özfatura ise, "İzmir'i Sevmeyenler Lobisi" diye nitelediği bazı sivil toplum örgütleri hakkında, "Her şeye karşı çıkıyorlar. Bu açılan davayı fevkalde vahim olarak görüyorum. Hukuk bu kadar istismar edilmemeli" diye konuştu. Davanın açılmasının, kabul edilmesi anlamına gelmediğini vurgulayan İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş ise, Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Tolga Çilingir'le sorunun çözümü için konuşacağını söyledi.

Sorun nereden çıktı?
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan planda İnciraltı'nın 374 dönümlük kısmının EXPO alanı olarak belirlendiği, ancak bu alanın belirsizlikler nedeniyle kullanılamayacağını belirten Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi yetkilileri konuyu yargıya taşıdı. Oda yetkilileri, "Üzerimize düşeni yaptık" şeklinde konuşurken, Danıştay'da açılan dava, sürekli yatırımların önüne engel çıkan İzmir'de "Gelenek bozulmadı" yorumlarına neden oldu.

NE DİYORLAR?
Kemal Turan (İnciraltı'ndaki mülk sahiplerinin avukatı)
"Bu türden durumlarda en önemli unsur, mülkiyet ve kamu yararı arasındaki dengeyi oluşturmaktır. Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi'nin sanırım İnciraltı düşmanlığı var. Bu davanın da tepkisellikten ileri geldiğini düşünüyorum. Ama İzmir'in tepkisellikten ziyade, kamu yararıyla, özel mülkiyet arasında denge kuran bir düzenlemeye ihtiyacı var. İzmir'de bir "her şeyi yapalım" diyen bir grup, bir de "hiçbir şey yapmayalım" diyen bir grup var. Bunların yerine yeni şeyler söylemek lazım. Meslek odaları tarafgir hareket ediyor. Çifte standartlı davranıyor."

Burhan Özfatura
İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı
"İzmir'in bir şanssızlığı var. Sayısı 5-10'u geçmeyen kişiler devamlı olarak her konuda dava açıyor. İzmir yarım kalmış yatırımlar kenti haline geldi. Anayasa değişikliği ile ilgili konuda Sayın Meclis Başkanı'na bu türden davalarda kaybedenlerin tazminat ödeme yükümlülüğü altına girmesini önerdim. Şehir Plancıları Odası bugüne kadar hangi şehir planını yapmış onu merak ediyorum. Bunlar İzmir için ne yapmış? Kendi dönemimde 'varsa bir tavsiyeniz, verin' diye açık net bir tavır koyduk. Ona dava, buna dava, devamlı engellerler. Bu açılan davayı fevkalde vahim olarak görüyorum. İzmir ve Türkiye'ye zararlı olarak görüyorum. Hukuk bu kadar istismar edilmemeli. Çünkü davaların çoğu kaybediliyor. Varyant viyadüğü, 15 sene gecikti. Maliyeti kime çıktı? Sana ve bana. Ben bunlara 'İzmir'i Sevmeyenler Lobisi' diyorum. Her konuda karşı çıkıyorlar. İnsanın milli ve vicdani sorumluluğa sahip olması gerekir."

Ekrem Demirtaş
İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı

"Tabii ki herkesin Anayasal bir devlette dava açma hakkı vardır. Davaların açılması bir olayın geride kalması anlamına gelmez. Ben bu aşamada bir olumsuzluk yaratacağını sanmıyorum. Ben dönüşte Oda Başkanı Tolga Bey'le görüşeceğim. Tabii ki bir plan yapılmamıştır ve yapım aşamasında Şehir Plancıları Odası'yla görüşülecektir. Şu anda denetleme raporu yayınlandı. Ben bu davanın süreci olumsuz etkilemeyeceğini düşünüyorum. Etkilerini tartma olanağımız olacağını düşünüyorum. Raporda, "Yerel yönetimler ve merkezi hükümet arsa ile ilgili sorunu çözmeye isteklidirler" deniliyor"

Prof. Dr. Çınar Atay
Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi
"Ben EXPO için İnciraltı'nın en iyi yer olduğunu düşündüm. İnciraltı üzerine spekülasyonlar yapmak çok doğru değil. İnciraltı'nın tarımsal niteliği artık tartışılır. EXPO'nun olacağı yerde ise baskın bir tarımsal nitelik yok. EXPO'nun yapılacağı yer için konumlandığı alan Buca'ya göre çok daha uygun bir yer. Uluslararası bir fuar gibi görmemek lazım EXPO'yu. EXPO'nun içinde gereken tüm fonksiyonları var. Deniz varsa denizin vrugulanması gerek mesela. Bu İnciraltı'nda mümkün. Ana ulaşım akslarıyla ilişkisi olması lazım. Dünyada bütün ihtisas fuarları bu şekilde olmuş. Bence bu biraz duygusal şeylerin etkisiyle açılmış bir dava. Her şeyden önce açılması bile geç kalmış bir dava."

Aziz Kocaoğlu
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı

"İzmir EXPO hedefine kilitlenmişken ve bu hedefe ulaşmamıza çok az bir zaman kalmışken, kentteki herkesin ve her kesimin üzerine düşen bir görev olduğuna inanıyorum. Biz bu hedefe ulaşacaksak, hep birlikte ulaşacağız. EXPO'yu ancak birlik ve beraberlik içinde olarak kazanabiliriz."

Necip Kalkan
İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı
"Artık EXPO İzmir'de bütün kesimlerin sivil kesimlerin kabul ettiği bir gerçektir. İzmir'in kalkınması için çıkmış büyük bir fırsattır. İzmir'in kalkınması dünya kenti olması için bu büyük bir fırsattır. Ama açıkçası bu kesimler dava açmasalardı şaşırırdım. İzmir'de her güzel şeye karşı çıkan bir grup var. Bunlar yine bilinen yüzlerini gösteriyor."