18.11.2006 – Milliyet EGE – Plancılar, EXPO için ‘Buca’ dedi.

Şehir Plancıları Odası, Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy'un önerdiği Kaynaklar'daki gölet alanı ve çevresini, "En uygun yer" diye açıkladı.

 Utku Bolulu

Özel komisyon kuruldu
İZMİR'İN Milano'yla aday olduğu uluslararası sergi EXPO 2015'in düzenleneceği yer tartışmasına Şehir Plancıları Odası da katıldı. Plancılar, 10 aday yeri özel komisyon oluşturup inceledi. Buca gölet alanı ve çevresinin en uygun olduğuna karar verdi.

Siyasi kaygımız yok
ODA Başkanı Tolga Çilingir, "Kesin yer tespiti için merkezi ve yerel yönetimlerle sivil inisiyatifin uzlaşması sağlanmalı. Biz konuya hukuksal ve bilimsel olarak yaklaştık. Siyasi kaygı da taşımıyoruz" görüşünü ifade etti.

Dokuz nedeni var

İmar planlarında fuar alanlı olarak ayrılmış.
Ulaşılması kolay. (Havaalanına 15.5 km mesafede, çevre yoluyla komşu.) n Kent merkezine (13.5 km), otel, restoran, alışveriş merkezleri, kültürel olanaklar ve eğlence-dinlence alanlarına yakın.
Tasarlanmış metro projesi var. (Üçyol-Buca Kampus metro inşaatının 2008-2011 yılları arasında tamamlanması öngörülüyor.) n Gelecekte şekillenmesi beklenen turizm alanlarıyla ilişkili.
Gölet ve çam ormanı gibi doğal çevre kalitesi yüksek. n Çeşme ve Kuşadası gibi otel-konaklama yerlerine eşit uzaklıkta. n Bölgede enerji nakil hatları var. n Jeolojik risk (erozyon, fay hattı) yok.

Kim nereyi gösteriyor?

Aziz Kocaoğlu: Urla Yarımadası (Yüksek Teknoloji Enstitüsü yerleşkesi), Cemil Şeboy: Buca Kaynaklar, Ekrem Demirtaş: İnciraltı veya Gülbahçe, Diğer teklifler: Çiğli, Gaziemir, Urla adalar, Alaçatı, Alsancak Liman arkası, Selçuk-Pamucak

NASIL KARŞILANDI

Değerlendireceğiz
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi'nin EXPO'nun yer seçimiyle ilgili yaptıkları çalışma ve emeğe çok teşekkür ediyorum. Rapor elimize geçtiğinde ayrıntılarıyla inceleyerek, değerlendireceğiz. Bugünlerde, EXPO yeri ile ilgili başka raporlar da gelmeye başladı.

Aklın yolu birdir
Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy

Ben belediyemiz sınırlarında olduğu için değil, tüm veriler Gölet'i gösterdiği için önerdim ve ısrar ettim. Bitki örtüsü, doğası, havaalanına 10 dakikalık mesafede oluşu gibi nedenlerle en uygun yerdir. Şehir Plancıları coğrafi konumu iyi biliyorlar. Aklın yolu birdir.

Denizden uzakta
EXPO İzmir 2015 İcra Komitesi Başkanı Ekrem Demirtaş

Biz İnciraltı ve Urla'daki Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nü uygun bulduk. Dışişleri Bakanlığı'na sunduğumuz planda gölet alanı yer almıyor. Gölet alanının dezavantajı deniz kenarında olmamasıdır. EXPO yetkililerine havadan göleti de göstermiştik.

Milliyet Ege – 18.11.2006{nomultithumb}