18.11.2006 – Evrensel – “EXPO fuarı Buca Kaynaklar’da yapılsın”

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi EXPO 2015 fuarı için Buca Kaynaklar Fuar alanını önerdi. Konuyla ilgili Şehir Plancıları Odası’nda gerçekleştirilen basın toplantısında bilgi veren Oda başkanı Tolga Çilingir, İzmir’in dünyanın en önemli fuarlarından olan EXPO’nun 2015 organizasyonuna talip olduğuna dikkat çekti.

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi EXPO 2015 fuarı için Buca Kaynaklar Fuar alanını önerdi. Konuyla ilgili Şehir Plancıları Odası’nda gerçekleştirilen basın toplantısında bilgi veren Oda başkanı Tolga Çilingir, İzmir’in dünyanın en önemli fuarlarından olan EXPO’nun 2015 organizasyonuna talip olduğuna dikkat çekti. Çilingir, İzmir’in fuar için belirlediği tema olan “Daha iyi bir dünya için yeni yollar/herkes için sağlık” temasına uygun bir yer seçmek durumunda olduğunu belirti.

Fuarın yeri ile ilgili şimdiye kadar 10 kadar bölgenin adının geçtiğini aktaran Çilingir, bu bölgelerin daha sonra yapılan incelemelerin andından 4’e düşürüldüğünü dile getirdi. Bu dört bölgenin Çiğli Fuar Alanı, Gaziemir Fuar Alanı, Kaynaklar Fuar Alanı ve İzmir İleri teknoloji Enstitüsü Yerleşkesi olduğunun altını çizen Çilingir, bunlar arasında yapılan değerlendirme sonucunda Şehir Plancılarının en uygun yer olarak Buca Kaynaklar Fuar Alanını önerdiklerini söyledi. Buca Kaynaklar Bölgesi’nin imar planlarında fuar alanı olarak göründüğünü, kente ulaşabilirliğinin kolay olduğunu, gölet ve çam ormanı gibi doğal çevre kalitesinin bulunduğunu belirten Çilingir, bölgenin Çeşme ve Kuşadası gibi turizm alanlarına da eşit mesafede olmasının önemli bir avantaj sağladığını kaydetti. Fuar alanın İzmir Havaalanın da yakınında bulunduğunu aktaran Çilingir, başka birçok özelliği ile Buca Kaynaklar alanının İzmir EXPO 2015 için en uygun yer olduğunu söyledi. Çilingir fuar için bölgede bir miktar yapılaşmanın olacağını ama bunların fuar sonunda sökülebileceğine de dikkat çekti.

Tekstil & Konfeksiyon Aksesuarları Fuarı başlıyor
ATAF’06 Adana Tekstil & Konfeksiyon Aksesuarları Fuarı 23 Kasım’da Adana HiltonSA’da başlıyor. İletişim Fuarcılık tarafından organize edilen, tekstil ve konfeksiyon aksesuarlarına yönelik bir fuar olan ATAF’06, 23 Kasım Perşembe günü yapılacak açılış töreninin ardından ziyaretçileri ile buluşacak. Fuarda katılımcı olarak yer alacak olan tekstil sektörünün önde gelen firmaları, yeni ürünlerini sergileme imkanı bulacaklar.
Ayrıca ATAF’06 Fuarı’na, Suriye başta olmak üzere bölgeye yakın olan ve Türkiye ile ticari faaliyetlerini geliştirmekte olan komşu ülkelerden de, üretici firmaların ziyaretleri bekleniyor.
ATAF’06 Fuarı 26 Kasım Pazar günü saat 18.00’e kadar devam edecek. Mersin serbest bölgeden her gün düzenli olarak fuar alanına gidiş-dönüş servis organize edilirken, fuar; tüm tekstil üreticileri, aksesuar alıp-satan firmalar ve aksesuar sektöründeki yenilikleri görmek isteyen tüm tekstilcilere ücretsiz olacak.

(Adana/EVRENSEL) 18.11.2006