18.06.2010 – Milliyet Ege – Alsancak-Kahramanlar Planı’na İTİRAZ VAR

Büyükşehir Meclisi’nde 12 Mart’ta onaylanan Konak 1. Etap Alsancak-Kahramanlar 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı’na Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası itiraz etti 
Zorlu Grubu tütün deposunu yeşil alan yapılmak üzere kamuya terk edecek, Orkide Alışveriş Merkezi yıkılacak, yerine 32 katlı gökdelen dikilecekti.

UTKU BOLULU İzmir DHA

Kent genelinde 1/5000 ölçekli plan eksikliğini kapatmak için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, öncelikle Alsancak Limanı’nın giriş kısmından başlayan, doğuda Alsancak Garı ve demiryolu, batıda Ege Denizi’yle sınırlanan, güneydei se Fevzipaşa ve Gazi bulvarlarıyla sonlanan alanın 1/5000 ölçekli planını yaptı. Mevcut yapılaşma ve plan kararları büyük oranda korundu. Ancak, bir plan notunda, kamuya yapılacak terklerden sonra inşaat yapılaşma oranının artmaması koşuluyla minimum 3 bin metrekarelik alanı sağlayacak parsellere serbest yükseklik hakkı tanındı. 

Yetişirse bugün görüşülecek
Planın, daha önce Valilik ve Şehir Plancıları Odası’nın açtığı davalarla yapımı engellenen 32 katlı Zorlu Gökdeleni’nin önünü açtığı ortaya çıktı. Mimarlar ve Şehir Plancıları odaları itiraz etti. Planlama ilkelerine aykırı olduğu belirtildi. Büyükşehir İmar Komisyonu, itirazı değerlendirecek. Yetişmesi halinde bugün yapılacak mecliste oylanacak. Reddedilmesi durumunda odalar iptal davası açabilecek.

Kaynak: Milliyet Ege – 18.06.2010 {nomultithumb}