18.03.2007 – Yenigün – Şehir Plancıları Odası: İnciraltı’nda örtü var..

<Fatih YAPAR>

İzmir’de yapıldığı zaman şehrin gelişiminden, ekonomik yatırımlara, sağlıktan eğitime kadar bir çok konuda çağ atlatacak organizasyon 2015 EXPO konusunda belittikleri görüşler ile zaman zaman belediye ve kamu kurumları ile karşı karşıya gelen TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, “İnciraltı önerimiz ve EXPO “ konulu basın toplantısı düzenledi.
Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Tolga Çilingir, İnciraltı’nın bir çok sorunun üstüste yığılmış olduğunu bildikleri halde bunlara bir de EXPO krizinin sıkıştırıldığını söyledi. Çilingir, “Oradaki mülk sahiplerini tavlamaya çalışıyorlar. İnciraltı’nın hemen EXPO yeri olarak ilan edilmesini isteyenler planlamayı sona bırakıyor. Bu örtünün altından çıkacak işlerin sorumluları iktidar partısi, kanat önderleri ve belediye içinde ittifak yapan kişilerdir. Nazım planda tarım alanı olarak belirtilen yerin henüz mürekkebi bile kurumadan, plan askıya dahi çıkmadan yapılan değişiklik ‘Kentin anayasasını hazırladık’ diyenlerin yüzünü kıraztmayacak mı?” dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İzmir’in kanaat önderlerine yüklenen Çilingir, EXPO’nun deniz kıyısında olması gerektiği anlayışının yanlış olduğunu, yapılması planlanan alanın doğru hesaplanması gerektiğini, yarımadayı kalkındırmasının gerek olmadığını savunurken kendi önerileri olan EXPO yeri Buca Kaynaklar Bölgesi’nin arkasında olduklarını vurguladı.
Belediye kendi ile çelişiyor
Başkan Aziz Kocaoğlu’nun İnciraltı’na sıcak baktığını her ihtimale karşı da elinde koz olarak sürekli Urla’yı gösterdiğini söyleyen Çilingir, “Buca Kaynaklar Bölgesi önerimize kamulaştırma bedeli ve Tahtalı Havzası’nın koruma alanını bahane gösterildi. İnciraltı Buca’dan daha da külfetlidir. Belediye ciddiyetsizliğini bir kez daha ortaya koyarak bizim önerdiğimiz yeri ‘Fuar, Panayır ve Festival Alanı’ olarak belirlemiş, yani kendi ile çelişkiye düşmüştür” dedi
Yarışma yapılsın
Yaptıkları açıklamanın 20 Mart’ta yapılacak ikinci halk toplantısı öncesi uyarı olduğunu vurgulayan Çilingir hassasiyetlerini şu şekilde sıraladı:
“Bölge tarım alanı ise koruma planı da mutlaka buna uymalıdır. Bölge doğal SİT alanıdır. Taşıt ve ağır vasıta trafiği engellenmelidir. Yörede yaşayanların zorunlu barınma hakları giderilmeli, yapılacak plan bir yarışma ile ele alınmalıdır. Böylece tarafsız ve baskısız bir plan ortaya çıkacaktır. İnciraltı için diğer yerlerden farklı olarak planlama yapılmalıdır.” 
Odanın İnciraltı Planlama Karar Önerileri
1-Tarım ve turizm alanı birbirinini destekler nitelikte olmalı üretim de birbiriyle çelişmemelidir.
2-Tarımsal alandan elde edilecek narenciye, çiçek ve kahvaltılık malzemeler ürün desenini oluşturmalıdır.
3-Ana ve ara ulaşım yerleri belirlenerek küçük meydancıklar halince alışveriş merkezleri,  tarımsal ürün stantları kurulmalıdır
4-Kentsel ve kırsal mimari aynı anda yaşatan 1 ile 3 kat arasında binalar yapılmalıdır.
5-Eğlence ve konaklama hizmeti tekdüzeliğinden sağlık park projesi ne de öncelik verilmelidir. Yapı yüksekliği 9.80 geçmemeli yapı yoğunluğu ise yüzde 10 da kalmalıdır.
Yenigün – 18.03.2007