18.03.2007 – Milliyet Ege – Şehir plancılarından yeni İnciraltı önerisi

Şehir plancılarından yeni İnciraltı önerisi

Tolga Çilingir: İnciraltı, EXPO için yanlış tercih. Bölge, üç kat imarlı sağlık parkı ilan edilsin

 UTKU BOLULU İzmir DHA

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, kentte tartışmalara neden olan İnciraltı imar planı ve EXPO’nun yeri konusunda net tavır aldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ''İnciraltı Koruma Amaçlı İmar Taslak Planı''nı açıklamasına sayılı gün kala, olmazsa olmaz kriterlerle kendi önerilerini açıkladı.
Oda Başkanı Tolga Çilingir, tarımsal turizm koruma stratejisi ile hazırladıkları ve ‘sağlık park’ adını verdikleri plan önerisini, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Büyükşehir ve Balçova belediyeleri ile ilgili sivil toplum örgütlerine, katkı amacıyla gönderdiklerini söyledi. Yapılaşma oranının 9.80 metreyi (3 kat) geçmeyecek şekilde belirlendiği öneri planın satırbaşları şöyle:

İşte satırbaşları

 • Alan; narenciye bahçelerindeki sabah kahvaltısından gece eğlencelerine kadar 24 saat yaşayan önemli bir cazibe merkezi haline getirilecek.
 • Alandaki tarımsal aktiviteden elde edilecek ürün burada tüketilecek.
 • Ana ve ara ulaşım aksları oluşturulacak, yaya yolları boyunca kafeler, barlar, restoranlar yer alacak.
 • 2 katlı pansiyonların müşterileri, tarımsal alanda üretilen ürünlerle beslenecek.
 • Sağlık Park Projesi, kentsel ve bölgesel bir odak oluşturacak.
 • Yapı yükseklikleri 9.80 metreyi geçemeyecek.
 • Tarımsal üretim korunacak ve teşvik edilecek.
 • Kamunun eline geçecek alanda hobi bahçeciliği özendirilecek.
  Çilingir, ''İnciraltı bir EXPO yeri ilan edilsin de sonra imara açarız'' söylemiyle, mülk sahiplerinin ‘tavlanmaya’ çalışıldığını da öne sürdü. Beklentileri artırarak çözümü imkansız kılan kanaat önderlerinin, yaşanan ve yaşanacak İnciraltı krizinin baş sorumlusu olduğunu savunan Tolga Çilingir, şöyle devam etti: ''Gerekli uyarıları yaptık. İstememekle birlikte yargıya gidebiliriz. EXPO için bizce en uygun yer Buca Kaynaklar’dır.''   

  Milliyet Ege – 18.03.2007