18.03.2007 – Birgün – Şehir plancılarından İnciraltı uyarısı

TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Çilingir, EXPO 2015 için İnciraltı bölgesini seçtiği bildirilen hükümet ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni eleştirerek, "Organizasyona geç kalınmasının sorumlusu biz değiliz, elimizden geleni yaptık" dedi.

Çilingir, organizasyon adaylık sürecinde yer belirlenmesine ilişkin tartışmalar nedeniyle geç kalınmasına sebep olarak Şehir Plancıları Odasının gösterilemeyeceğini söyledi.

Çilingir, şöyle konuştu: "Daha önce, 'EXPO'nun İnciraltı'nda gerçekleştirilmesi idari yargı konusudur' demiştik. EXPO'nun yetkilisi olan Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Genel Sekreteri Vincente Loscertales'in, yer seçimiyle ilgili İzmir'de dava açılması durumunda, kentimizin adaylık şansını kaybedeceğine ilişkin açıklamalarını duyuyoruz. Bazı şeyleri kazanabilmek için her şeye göz yumacak halimiz yok, idari yargı kararımızı değerlendireceğiz." Bölgenin tarım ve doğal sit alanı olduğu için koruma amaçlı olarak planlanması gerektiğini kaydeden Çilingir, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun EXPO alanını elde etme varsayımlarında hata bulunduğunu da öne sürdü. EXPO alanının gerektireceği ticari ve kültürel alanların, yasada tanımı yapılan kamusal hizmet kategorileri içinde değerlendirilmesinin mümkün olamayacağını savunan Çilingir, şöyle devam etti: "İmar yasası, yüzde 40'lık bir düzenleme ortaklık payıyla EXPO alanı kazanılması yönünde bir fırsat tanımıyor. Alanın bir yeşil alan ya da park gibi tanımlanarak, 20 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapacak 6 aylık bir EXPO organizasyonunu herhangi bir notasyon ile geçiştirebilmesi de mümkün değil."

Birgün – 18.03.2007 {nomultithumb}