17.11.2007 – Yeni Asır – Arkadan Vurdular

ŞEHİR PLANCILARI ODASI'NIN İNCİRALTI İÇİN AÇTIĞI DAVA TEPKİ TOPLADI
İzmir'i arkadan vurdular{nomultithumb}

EXPO 2015'in bölgede yapılmasını öngören imar planının iptali için Danıştay'a başvuran şube yöneticileri, kentin geleceğine darbe vurmakla suçlandı. Halk, girişimin iptalini istedi

EXPO 2015'i almak için tek yürek olan İzmirliler, yıllardır bu organizasyonu kente getirme mücadelesini sürdürürken, Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi'nin açtığı dava büyük tepki topladı. EXPO 2015'in İnciraltı'nda düzenlenmesini öngören planının iptali için Danıştay'a başvuran oda yönetimi, "İzmir'in geleceğine darbe vurmakla" suçlandı. İzmirliler, daha önce Kordonyolu, İzmir Limanı ve Kültürpark'taki yeraltı otoparkı gibi dev yatırımları engellemek için girişimlerde bulunan Şehir Plancıları Odası'nın açtığı davayı geri çekmesini istedi.

Bu kente kıymayın
İzmirliler, EXPO yarışında yara aldığımızı belirtirken konu, dünkü İl Genel Meclisi oturumunda da tartışıldı. Oda üyelerine, "İzmir'e kıymayın" diye seslenen Meclis 2. Başkanvekili Bilal Eyüboğlu, "Lütfen İzmir'in belki yüzyılda bir ele geçirebileceği bu tarihi fırsatı elinden kaçırmasına yol açabilecek davadan vazgeçin. Aksi takdirde İzmir'in imarını gözetme adına, bu şehrin geleceği ile oynamış olacaksınız" diye konuştu.
Açılan davanın EXPO 2015'in yapılacağı kenti belirleyecek Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) delegelerini caydırabileceğini belirten Eyüboğlu, "Bu EXPO Projesi'ne yapılan büyük bir darbedir. BIE delegeleri, 'akibeti meçhul, dava bakalım kaç yılda ve nasıl sonuçlanacak' diye düşünebilir. Oysa, Bakanlar Kurulu aldığı bir kararla İnciraltı arazisini turizm alanı ilan etmek suretiyle İzmir'in EXPO adaylığının kesinleşmesinden sonra kamulaştırma ve imar durumunu düzenleme konusunda devreye girmiştir" diye konuştu.

İmar sorunu çözülür
CHP Grup Başkan Vekili Hakkı Berksü ise, EXPO sayesinde İzmir'in hızlı tren, tünel geçit gibi birçok yatırıma kavuşacağını belirterek, "Üyeler karar aşamasındayken açılan dava, projenin başarısız olmasına neden olacaktır. İnciraltı'nda yıllardan beri süren imar sorununun da, EXPO ile çözülme şansı çok yüksektir" dedi. EXPO 2015 Derneği Başkanı Ufuk Yörük ise, "Bu dava rakibimiz Milano'nun eline koz vermek olur" dedi.

Haklıyız
İnciraltı kararının iptali için açılan dava, şok etkisi yaratırken Şehir Plancıları Odası Başkanı Tolga Çilingir, haklı olduklarını savundu. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın hazırladığı "Çevre Düzeni Plan Değişikliği"nde İnciraltı'nın "fuar alanı" olarak işaretlendiğini, ancak planın kentin 1/25'binlik nazım imar planı ve Çevre Bakanlığı tarafından hazırlanan 1/100 binlik imar planı ile örtüşmediğini belirten Çilingir, şunları söyledi:
"İnciraltı için 'fuar alanı' ibaresi kulanılmış. Ancak oradaki mülk sahiplerine yönelik bir karar yok. Biz daha önce imar planlarında 'fuar alanı' olarak gösterildiği için Buca Gölet'i önermiştik. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın hazırladığı Çevre Düzeni Plan Değişikliği, kentin imar planlarıyla örtüşmüyor. Örneğin nazım imar planında ve 1/100 binlik planda İnciraltı için fuar alanı önerisi yok. Ayrıca alanda imar değişikliğinin, EXPO adaylığı kabul edilirse gerçekleşeceği belirtiliyor. Olasılıklara bağlı olarak plan yapılmaz."

Yanıt alamadık
Kültür ve Turizm Bakanlığı'na hazırladığı Çevre Düzeni Plan Değişikliği için itirazda bulunduklarını belirten Tolga Çilingir, yanıt alamayınca dava açtıklarını söyledi. Dava açmaları üzerine kentte EXPO'ya karşı oldukları yönünde bir hava yaratıldığını belirten Çilingir, "Kesinlikle EXPO'ya karşı değiliz. Biz hukuki görevimizi yaptık ve plana itiraz ettik" dedi.

ODALAR VE SİYASİLER NE DEDİ?
Milano'ya koz oldu
EXPO 2015 Derneği Başkanı Ufuk Yörük:

Bence EXPO adaylık sürecinde kazananın belli olacağı Mart 2008'e kadar rakibimiz Milano'nun eline koz vermememiz gerekiyor. Açılan dava Milano'ya koz vermek demektir. Aleyhimizde kullanılabilir. İnciraltı bölgesinin imarının kente kazandırılması adına EXPO tarihi bir fırsat. EXPO ile kente kazandırılmazsa 60-70 yıl daha İnciraltı'nın imar sorunu çözülemez.

Olumsuz etkiler
AKP İzmir Milletvekili Taha Aksoy:
Açılan dava EXPO sürecinde adaylığımızı olumsuz yönde etkiler. Ancak burada karar verecek kişilerin olaya nasıl yaklaştıkları, davayı nasıl öğrenecekleri ve nasıl yorumlayacakları önemli. Sonucu hep birlikte bekleyip görmek önemli. Ben yürütmenin durdurulması gibi bir kararın çıkmayacağını umuyorum.

Girişimi durdurmaz
*Ege Sanayici ve İşadamları Derneği (ESİAD) Başkanı Mehmet Ali Kasalı:
İnciraltı alanı, işin başından beri tartışmalıydı. Şehir Plancıları Odası kendince yasal olmayan bir şey görüyorsa hukuki hakkını kullanmıştır. Biz bir hukuk devletiyiz ve yapacağımız bir şey yok. Ben bu süreçte EXPO yöneticilerinin davayı önemsemeyeceğini zannediyorum. Dava açılması İzmir'in EXPO'yu almayacağı anlamına gelmez.

İzmir Ziraat Odası Başkanı Sedat Köse:
İnciraltı sakinleri, yıllardır devam eden imar sorununun EXPO sayesinde çözüleceğine inanıyor. Ancak bu karşı çıkma, ne yazık ki herkesin önüne geçme anlamına gelmektedir. Bir eksiklik varsa bunlar konuşularak çözülebilirdi. Uzlaşmacı olunabilirdi. Ancak karşı çıkmak sorunların çözümü değildir."

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın:
Bu gelişmeyi olumlu karşılamamız mümkün değil. Herkes şehrimizi bir adım öne geçirmek için emek harcarken, yapılan iki tuğlayı da yıkmak için uğraşmak hiç doğru değil. Şehrin gelişiminden sorumlu olan insanların bunu yapması ise daha da kötü. Ben şahsım adına bundan üzüntü duyuyorum. Diyecek hiçbir laf bulamıyorum. Pekin'i, Şanghay'ı gezdiğimiz zaman dünya uçmuş gidiyor. Dünya değişmiş. Her yerde bambaşka şehirler doğuyor. Ama İzmir'de bir grup insan 'bir şehir nasıl köy gibi olur' diye düşünüyor."

Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Geza Dologh:
Bir davanın açılması o davanın kabul edilmesi anlamına gelmiyor. Burada hukukun ne diyeceği çok önemli. Ama hepimiz biliyoruz ki İzmir'de 'istemezükçüler' var. Bu beni hiç şaşırtmadı. Mahkemenin neticesine bakmak lazım. Hukukçular ne diyecek bunu görmek lazım. Bu odalar son yıllarda sadece negatif şeylere hizmet ediyor.

Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Başkanı Ender Yorgancılar:
Maalesef İzmir'in her zamanki geri kalması ile ilglii örneklerden bir tanesini yaşıyoruz. Şehir plancılarının haklı olduğu konular vardır ve bunlara saygı duyuyorum. Ancak, İzmir'e 25 milyon turistin geleceği ve İzmir'in çehresini değiştirecek böylesine büyük bir projeye engel değil, destek olmak lazım. Çünkü bu sadece İzmir'in değil, Türkiye'nin projesidir. Herkesin desteklemesi gerekir.

EXPO Yönlendirme Kurulu üyesi ve Ege Genç İşadamları Dernekleri Federasyonu (EGİFED) Başkanı Fatih Dalan:
İzmir klasiği ile bir kez daha karşı karşıyayız. Böyle eylemler zaman kaybetmekten ziyade İzmir'e zarar verme boyutuna gelmiştir. EXPO 2015 çalışmalarında Dışişleri Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi ve sivil toplum kuruluşları uyum içinde çalışarak Milano'nun bir kaç adım önüne geçmişken, maalesef bu hareket kente zarar vermiştir. BIE genel kurulunda İzmir'in 3. sunumu gerçekleşmeden bir hafta önce böyle bir hareketin yapılması EXPO 2015 sürecinde İzmir'in çalışmalarına çok ciddi zarar verecektir. Odalarımızın bu süreçte EXPO 2015'e zarar verecek her türlü hareket ve davranıştan kaçınmalıdır.