17.04.2010 – Evrensel – TEKEL arazisi talanına Danıştay’dan ‘dur’

DANIŞTAY, İzmir Alsancak’taki tarihi TEKEL Sigara Fabrikası arazisinin bir bölümünün talanına “dur” dedi.
DANIŞTAY, İzmir Alsancak’taki tarihi TEKEL Sigara Fabrikası arazisinin bir bölümünün talanına “dur” dedi. Şehir Plancıları Odası tarafından açılan davada Danıştay, “yürütmeyi durdurma” kararı verdi.
Oda Başkanı Necati Uyar Danıştay’ın kararına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, tarihi TEKEL Sigara Fabrikası’nın bir bölümünün satışı ve elden çıkarmanın kolaylaştırılması amacıyla, Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun da onayladığı imar planını yargıya taşıdıklarını ve yargıdan iptal kararı aldıklarını hatırlattı. Daha sonra “yargıyı devre dışı bırakma ve davayı konusuz bırakma” anlamına gelecek şekilde 14.01.2009’da ÖYK tarafından yeni bir onay kararı alındığına dikkat çeken Uyar bunu da yargıya taşıdıklarını ve Danıştay 6. Dairesi’nin her iki karar da da “şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına uyarlık bulunmadığı” gerekçesiyle yürütmeyi durdurduğunu bildirdi.
“İşçileri günlerce sokaklarda yatan TEKEL’e ait değerlerden birinin elden çıkarılması engellenmiştir” diyen Uyar, oda olarak, TEKEL ve benzeri kurumların “yok pahasına yandaş kesimlere aktarılmasının” karşısında duracaklarını bildirdi. (Ankara/EVRENSEL)
Kaynak: Evrensel – 17.04.2010