16.11.2007 – Yenigün – EXPO’ya kurşun

 


<Fatih YAPAR> {nomultithumb}

Ayağımıza kurşun sıktı

Şehir Plancıları Odası’nın EXPO 2015’in düzenlenmesi planlanan İnciraltı’ndaki bölge için Danıştay’a açtığı ‘yürütmeyi durdurma’ davasına her kesimden çok büyük tepki var
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan Çevre Düzeni Planı’nda EXPO yeri olarak gösterilen İnciraltı’ndaki 374 dönümlük araziye dava açan Şehir Plancıları Odası’na tepki yağdı. Başta İnciraltı’nın hukuki sorunlarının bitirilmediği, bakanlık tarafından yapılan planın notlarında ‘EXPO’yu alırsak planlama yaparız’ gibi ibarelerin bulunduğu gerekçesiyle Danıştıy’da dava açan Şehir Plancılarına ilk tepki AKP İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu’ndan geldi. İnciraltı’nın EXPO ile birlikte dünya standartlarında bir plana kavuşacağını projenin İzmir’i ayağa kaldıracağını belirten Tekelioğlu, “Açılan dava tamamen yanlıştır… Hiçbir şartla kabul edilemez. İzmir’in başarısını gölgelemeye yönelik bu tür adımlar bizi çok yıpratır. Şehir Plancıları Odası dava açmak yerine önerilerini de dile getirseler daha iyi olurdu. Niyeti kötü olanların yaptığı bu davranışı kınıyor. EXPO’nun belirlenen yerde yapılması konusundaki kararlılığı sonunu kadar destekliyorum” diye konuştu.

Amaçları kenti geliştirmemek

EXPO 2015’in alınacağı zaman İzmir’e neler katabileceğinin farkında olmayanların bu tür tavırlar sergilediğini belirten Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Tamer Taşkın, “Bir takım insanlar şehrin ayağa kalkmasını durdurmaya çalışıyor. Bir masanın etrafında oturup konuşmak yerine hukukun boşluklarından faydalanılmaya çalışıyorlar. Katkı koymak yerine burası için dava açanlar büyük halt etmişler. BİE üyelerinin geldiği, denetim ve incelemelerin yapıldığı bir bölge için bu çıkışlar çok anlamsız. Dünyaca ünlü bir proje için mahkemelere başvurularak katkı koyulamaz. Yaptıkları şehir ve palancılık açısından hiç uygun değil” dedi.
İzmir’in kendi sorunlarını içinde çözen bir şehir olması gerektiğinin zamanı geldiğini vurgulayan İTO Başkanı Ekrem Demirtaş da şehir plancılarının çıkışına tepki gösterdi. Konuları yargıya götürmek yerine birlikte karar vermenin daha mantıklı olacağını sözlerine ekleyen Demirtaş, şöyle konuştu: “Buranın planlanması bakanlık yetkisindedir. Planlama yapılırken bölgede arazileri bulunan vatandaşların hakları kesinlikle korunacaktır. İzmir’in ve burada yaşayan insanların kazancı düşünülerek yapılan bu tür projelerde birlik ve beraberlik mesajı vermeliyiz.” Demirtaş, Çin seyahati dönüşünde Şehir Plancıları Odası Başkanı Tolga Çilingir ile toplantı yapacağını ifade etti.

EXPO için sağduyu önemli

İnciraltı için hazırlanan Çevre Düzeni Planı’na karşı 3 bine yakın mülk sahibinin dava açma hazırlığını daha önceki açıklamalarında ’’Doğru yaparlar’’ diye değerlendirdikten sonra “Dava, EXPO’yu olumsuz etkiler mi sorusuna ise ’’Bu, davanın seyrine, içeriğine bağlı. Olumsuzluk olacağını zannetmiyorum. Atılacak en doğru adım, tarafların konsensusu doğrultusunda bir an önce planlama yapılmasıdır. Böylece açılacak dava da düşer” diye konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise “İzmir EXPO hedefine kilitlenmişken ve bu hedefe ulaşmamıza çok az bir zaman kalmışken, kentteki herkesin ve her kesimin üzerine düşen bir görevi yerine getirmesi gerekiyor. Biz bu hedefe ulaşacaksak, hep birlikte ulaşacağız. EXPO’yu ancak birlik ve beraberlik içinde olarak kazanabiliriz." diyerek herkesi sağduyulu olmaya çağırdı.

Şaşırmadım

Davalar ile gündeme gelmenin hem projeye hem de İzmir’e zarar verdiğini dile getiren İTO Meclis Başkanı Necip Kalkan ise en sert çıkanlar arasında yer aldı. “Açmasalardı zaten şaşırırdım” diyen Kalkan sözlerini şöyle sürdürdü: “Kent olarak her zaman yaşadığımız bir sorun ile karşı karşıya geliyoruz. Buranın planlanmasına Dış İşleri Bakanlığı ya da Büyükşehir Belediyesi kendi başına karar vermedi. Bu tür çalışmalara sahip çıkmak yerine hep karşı çıkan birbirinin ayağına basan insanlar olarak algılanmaya başlandık. Hepimize zarar verecek çıkışlar gereksiz. İzmir’i sadece şehir plancıları mı yönetiyor.”