149 milyon $’lık inat


<Fatih YAPAR – gazete yenigün 12.11.07{nomultithumb}>

Kordon’dan yol geçmemesi konusunda Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile mutabık kalan Kacaoğlu, viyadükleri kaldırmak için arayış içinde

Zafer Payzın Yolu olarak bilinen köprü, viyadük ve ayakları da alan 149 milyon dolarlık yatırımın Alsancak Liman’ında kalan ayakları yine tartışma konusu oldu. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın İzmir ziyaretinde tekrar gündeme gelen konu için iki kurum arasında soğuk rüzgarlar esti.

Yıldırım’a Kordonyolu Projesi kapsamında yapılan ve sonradan iptal edilen köprü ayaklarının ne olacağını soran Kocaoğlu, bakanlıktan yardım istedi… Görüntü kirliliğine neden olduğu ve artık işe yaramadığı gerekçesiyle köprü ayaklarının bakanlık tarafından yıkılmasını isteyen Kocaoğlu’na Yıldırım, “Burada davalar var. Geri çekin yıkalım” dediği öğrenildi. Kocaoğlu’nun ‘Davalar devam ediyor. Biz bir şey yapamayız’ demesi üzerine Bakan Yıldırımın, “O zaman siz yıkın, karışmam” demesi soğuk rüzgarlar estirdi.

Her viyadük 95 milyar

Alsancak bölgesinde yarım bırakılan viyadükler, trafiği rahatlatmak bir yana, mevcut yolların da kullanım kapasitesini büyük ölçüde düşürdü. Hava şartlarının kötü olduğu ve limana giren kamyonların sayısının arttığı zaman içinden çıkılamaz hal alan ulaşım daha da beter olmaya başladı. Her viyadüğün temeli için 30’ar metre boyunda 44 kazık çakıldı. Bir viyadük ayağının maliyeti yaklaşık 95 milyar lira olarak hesaplandı. Yaklaşık 70 viyadük ayağının tamamlandığı, harcanan paranın 7 trilyon lirayı bulduğu bildirildi.
Projenin Zafer Payzın Yolu ile birlikte tamamının 149 milyon dolara mal olduğunu belirten Karayolları Bölge Müdürü Erol Altun, “Bu yolun tamamı 2 bin 400 metre uzunluğunda köprülerden oluşuyor. Şu anda yaklaşık bin metresini kullanıyoruz. 1992’de yapımına karar verilen bu proje çeşitli engeller ile karşılaştı. 1998 yılında Gündoğdu Meydanı ve Kordon SİT alanı ilan edilince limanın olduğu alandaki ayaklar ortada kaldı” diye konuştu

Erbakan istemişti

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Bayındırlık Bakanlığı bünyesinde olduğu zaman projenin tamamlanması için çabalayan Müsteşar Sabri Erbakan Kordon’dan ikinci bir yolun gideceğini belirtmiş, yolun er ya da da geç tamamlanacağını söylemişti. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Erbakan’ı karşı karşıya getiren karar genel müdürlüğün başka bakanlık bünyesine geçmesi ile tamamen ortadan kalktı. Ayrıca Fransız Sanatçı Jean-Lue Vilmouth Kordon’da kalan köprü ayaklarına ‘Cafe Beton’ yazmıştı.