14.04.2007 – Milliyet EGE – İnciraltı için bu kez de Turizm Bakanlığı devrede

Halkın ve sivil toplum örgütlerinin katıldığı toplantı düzenlendi. Yapılaşmaya kapalı arazilerin sahipleri imar izni istedi. Şehir Plancıları Odası Başkanı, ''EXPO örtüsünün altından neler çıkacak göreceğiz'' dedi

UTKU BOLULU DHA – 14.04.2007{nomultithumb}

EXPO alanı ve imar planı tartışmaları süren İnciraltı için bu kez de Kültür ve Turizm Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık, 1991 yılında ''turizm merkezi'' ilan edilen bölgeye ilişkin ''koruma amaçlı imar planı'' hazırlamak amacıyla Ekonomi Üniversitesi Konferans Salonu’nda toplantı düzenledi. Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırımlar İşletmeler Genel Müdürü Şenol Aydemir, Planlama Daire Başkanı Adnan Aslan, Şube Müdürü Gürsel Gündoğdu, uzman Arzu Uçar, İnciraltı’nda arazisi bulunanlar ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerini dinledi. Bu fikir alışverişinin ardından, 20 Mart’ta yine aynı yerde, taslak plan üzerinde görüşmeler yapılacağı ve kesin planın 3-4 ay içinde ortaya çıkacağı belirtildi.
Demirtaş da dinledi
550 kişilik salonu tıklım tıklım dolduranlar arasında Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş da yer aldı.
Mülk sahipleri yıllardır mağdur olduklarını anlattı, konut koşullu imar planı talebinde bulundu. ANAVATAN İlçe Başkanı İbrahim Cankabakçı, ''20 kattan az olmamak üzere imar istiyoruz'' diye konuştu.
Şehir Plancıları Odası Başkanı Başkanı Tolga Çilingir ise hazırlanacak planın mutlaka bilimsel ve hukuksal bir tabana oturtulması gerektiğini savundu. Çilingir, ''Elimizdeki tek bilimsel veri Tarım Müdürlüğü’nün burası için verdiği ‘tarım arazisi’ raporudur. Turizm Bakanlığı, nasıl bir turizm bölgesi istediğine netlik kazandırmalı. Çünkü burası burası aynı zamanda sit alanıdır. Çok özel bir imar düzenlemesi gerekir. Şimdi ortada ‘İnciraltı EXPO alanı olsun da nasılsa imara açarız mantığı var. EXPO örtüsünün altından neler çıkacağını göreceğiz'' dedi.
''Başkan’a güveniyoruz''
İnciraltı ve Bahçelerarası Derneği Başkanı Ekrem Şen de, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na güvendiklerini söyledi. Şen, ''Başkanın daha önce söylediği gibi halkın mağdur edilmemesini istiyoruz'' diye konuştu.