13.04.2007 – Milliyet EGE – Tüpgeçit projesi farklı yankı buldu

Belediye başkanları heyecanla karşılıyor, tam destek veriyor. Mimar ve şehir plancıları ise şimdilik ‘hayal’ olarak görüyor

UTKU BOLULU İzmir DHA – 13.04.2007{nomultithumb}

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın, ''Körfez’e 7 kilometrelik tüpgeçit yapılacak'' açıklaması yankı uyandırdı. Kentin iki yakasını birbirine bağlayacak proje bir yandan heyecanla karşılanırken, diğer yandan da yeni bir tartışma başlattı. Belediye başkanları tam destek verdi. Meslek örgütleri ise mesafeli yaklaştı, şimdilik ''hayal ve fantazi'' olduğu görüşünü savundu. Yapımına bu yıl ya da seneye başlanması planlanan yaklaşık 1 milyar dolarlık tüpgeçit için kim, ne dedi? İşte ayrıntıları:

Ben önerdim, benimsendi
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu: Kordon’a yapılmak istenen yol için alternatif olarak önerdim. Bakan Yıldırım da benimsedi. Her iki yakadaki giriş-çıkış noktalarını, güzergahı belirlemek için çalışma başlattık. Sonucu 1/25 bin ölçekli plan revizyonuna işleyeceğiz. Tüpgeçitte nasıl bir teknoloji kullanılırsa kullanılsın, gerek İnciraltı gerekse Çiğli’deki 1. derece doğal sit olan bölgelerde yeraltından geçmeli. Körfez’de yüzeye tüp bırakma şeklinde bir yöntemin uygulanması deniz trafiği açısından mümkün değil. Aç-kapa veya tünel çalışması yapılabilir. Ulaşım Master Planı yapımına başladık. Proje bu kapsamda değerlendirilecek. Her projede lehte ve aleyhte açıklamalar olacaktır. Proje, yasalara göre yürüyecek.

İki yakayı buluşturacak
Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak: Projeyi destekliyorum. Daha önceden bizim de ön hazırlıklarını yaptığımız bir çalışmaydı. Karşıyaka’dan ve İnciraltı’ndan çevreyolu bağlantıları sağlayacak, iki yakayı şehir trafiğine girmeden buluşturacak bir proje. Bir an önce hayata geçmesi için üzerimize düşen herşeye hazırız.

Bizi her yere bağlayacak
Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya: Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun projesi. Kordon’a alternatif yol yapılmak istenmesi sürecinde gündeme kendisi getirmişti. Tüpgeçit yapılmasını destekliyorum. Hem trafiği rahatlatacak hem de Balçova’da bulunan alışveriş, dinlence ve eğlence yerlerinden tüm kentin rahatlıkla yararlanabilmesini sağlayacak. Bu proje sayesinde Balçova’dan tüm bölgelere kısa sürede ulaşılabilecek.

Kentin önceliği bu değil
Şehir Plancıları Odası Şube Başkanı Tolga Çilingir: Körfez’e tüpgeçit, kentin öncelikli gereksinimi değil. Yüksek maliyet gerektiren böyle bir projenin, ulaşım master planı içinde yeri olmalı. İzmir’in henüz böyle bir planı dahi yok. Tüpgeçit yeni onaylanan Nazım İmar Planı’nda yer almıyor. Hayali projelerle kentin gündemi değiştirilmek isteniyor. Sözkonusu tüpgeçitin giriş-çıkış noktaları nereleridir? Kent ulaşımına nasıl entegre edilecek? Gerek İnciraltı, gerek Çamaltı Tuzlası’nda doğal sit kısıtlamaları var. Bunlar nasıl aşılacak? Bu soruların yanıtları verilmeli.

Gerekliliği tartışılmalı
Mimarlar Odası Şube Başkanı Tamer Başbuğ: Fizibilitesi yapılmamış bir proje desteklenemez. Sayısal verileri açıklanmadan, gerekliliği tartışılmadan, ütopik ve fantezi bir proje olacaktır. Teknolojik olarak tüpgeçit yapmak mümkün, ancak gerekliliğinin kent içinde tartışılması gerekiyor. Tüpgeçitle ilgili mevcut durumu, yarım kalan viyadüklere benzetiyorum. Viyadüklerde faturayı kimse ödemek istemedi. Hepimiz cepten ödedik, ödüyoruz. Ayrıca bu proje bana, Yarımada ve İnciraltı ile ilgili yapılan bazı hesapların ön çalışması gibi geliyor. Kordonyolu’na alternatif olduğu söylemi de yanlış.