13.04.2007 – Hürriyet Ege – Tüp geçit tartışması

Utku BOLULU/DHA

İzmir Körfezi’ne tüp geçit yapılacağı açıklaması tartışma başlattı. Projenin İnciraltı ve Çiğli gibi doğal SİT olan bir bölgede yapılacak olması sorgulanıyor.

ULAŞTIRMA Bakanı Binali Yıldırım’ın İzmir Körfez’ine tüp geçit yapılacağını açıklaması kentte tartışılmaya başlandı. Özellikle, İnciraltı ve Çiğli gibi doğal SİT olan, deprem fay hattının yeraldığı bir bölgede, yaklaşık 1 milyar dolara malolacak projenin doğruluğu ve kentin önceliği olup olmadığı sorgulanıyor.

MHP ve DYP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olmuş, Mimar Ahmet Vefik Alp 2004 seçimleri öncesi de İzmir Körfezi’yle ilgili oto-ray-körfez geçişi projesi önermişti. Köprüyle hem raylı sistem hem karayolu geçişi öngören projesinin İzmir için uygun olduğunu öne süren A. Vefik Alp, Körfez’de deniz altından gidecek tüpgeçiş sisteminin birçok açıdan tercih edilemeyeceğini öne sürdü.

ESTETİK KATACAK

Alp, üç yıl önce yaptığı açıklamalarda "Tüp geçiş pahalı ve zor bir projedir. Tüpgeçiş İzmir’in güzelliklerinin görülmesini engelleyecek. İnsanları karanlıkta seyahate mecbur edecektir. Havalandırma ciddi maliyet getirmekte, kaza ve yangın durumları felaketlere yol açabilmektedir. Zemin zayıf olduğundan, tüpgeçiş maliyet ve yapımda süre artışları bir yana, deprem koşullarında risk taşıyabilecektir. İzmir Oto-Ray Körfez Geçişi ile kentiçi ve transit ulaşım rahatlayacak, raylı toplu ulaşım kenti saracak, turizme ivme gelecektir. Ayrıca, Körfez’e gerdanlığın gece ve gündüz İzmir’e estetik katacaktır" dedi.

Odalar karşı çıktı

ŞEHİR Plancıları Odası İzmir Şubesi Başkanı Tolga Çilingir, İzmir Körfezi’ne tüp geçit projesinin kentin öncelikli gereksinimi olmadığını açıkladı. Yüksek maliyet gerektiren böyle bir projenin, ulaşım master planı içinde yeri olması gerektiğini belirten Çilingir, İzmir’in henüz böyle bir planı dahi olmadığını, tüp geçitin yeni onaylanan Nazım İmar Planı’nda yeralmadığını belirtti. Çilingir, hayali projelerle kentin gündeminin değiştirilmek istendiğini belirterek, "Sözkonusu tüp geçitin giriş-çıkış noktaları nereleridir? Kent ulaşımına nasıl entegre edilecek. Gerek İnciraltı, gerek tuzla bölgesinde doğal sit kısıtlamaları var. Bunlar nasıl aşılacak?" sorularının yanıtlarının verilmesinin gerektiğini dile getirdi. Çilingir, her iki yakayı bağlayan denizde vapurlarla yapılan ulaşımın da yeterli kapasite de yapılamadığına, rantbl kullanılamadığına dikkat çekti.

BAŞBUĞ: TARTIŞILMALI

Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı Tamer Başbuğ ise fizibilitesi yapılmadın bir projenin desteklenemeyeceğini ifade etti. Başbuğ, "Sayısal verileri açıklanmadan, gerekliliği tartışılmadan, ütopik ve fantezi bir proje olacaktır. Teknolojik olarak tüp geçit yapmak mümkün ancak gerekliliğinin kent içinde tartışılması gerekiyor. Tüpgeçit projesiyle ilgili mevcut durumu yarım kalan viyadüklere benzetiyorum. Viyadüklerde faturayı kimse ödemek istemedi. Hepimiz cepten ödedik, ödüyoruz. Ayrıca bu proje bana göre Yarımada ve İnciraltı ile ilgili yapılan bazı hesapların ön çalışması gibi geliyor" dedi. Başbuğ, tüp geçidin Kordonyolu’na alternatif olduğu söyleminin de yanlış olduğunu belirtti.

BAŞKANLAR DESTEKLİYOR

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise projeyi, Kordon’a yapılmak istenen yol için alternatif olarak kendisinin ortaya attığını, Bakan Yıldırım tarafından da benimsendiğini söyledi.

 Büyükşehir Belediyesi’nin her iki yakadaki giriş-çıkış noktalarını, güzergahı belirlemek için çalışma başlattığını belirten Kocaoğlu, varılan sonucu 1/25 bin ölcekli plan revizyonuna işleyeceklerini açıkladı.

KOCAOĞLU: BEN ÖNERMİŞTİM

Kocaoğlu, tüp geçitte nasıl bir teknoloji kullanılırsa kullanılsın gerek İnciraltı gerekse Çiğli tarafından 1. derece doğal sit olan bölgeleri yeratında geçmesi gerektiğini söyledi. Körfez’de yüzeye tüp bırakma şeklinde bir yöntemin uygulanmasını deniz trafiği açısından mümkün olmadığını dile getiren Kocaoğlu, aç kapa veye tünel şeklinde çalışma yapılabileceğine dikkat çekti. Ulaşım Master Planı yapımına başlandığını, projenin de bu kapsamda değerlendirileceğini belirten Kocaoğlu, "Otoyollarla entegre olacak kenti yüzük şeklinde saracak tüp geçit projesini, Kordon’a yapılmak istenen yola alternatif olarak ben önermiştim. Bakan da benimsedi, çalışma başlattı" dedi.

ÇALKAYA: DESTEKLİYORUM

Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, projeyi desteklediğini belirterek, "Daha önceden bizim de ön hazırlıklarını yaptığımız bir projeydi. Karşıyaka’dan ve İnciraltı’ndan çevreyolu bağlantıları olan bir yol olması iki yakayı şehir trafiğine girmeden buluşturacak bir proje. Bir an önce hayata geçmesi için üzerimize düşen her şeye hazırız" diye konuştu. Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, projenin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun projesi olduğunu, Kordon’a alternatif yol yapılmak istenmesi sürecinde gündeme getirildiğini belirterek, "Projeyi destekliyorum. Proje hem İzmir trafiğini rahatlatacak hem de Balçova’daki günübirlik alışveriş, dinlence ve eğlence yerlerinden tüm kentin rahatlıkla yararlanabilmesini sağlayacak. Tüp geçit projesiyle Balçova tüm bölgelere kısa sürede ulaşabilecek" dedi.  

Hürriyet Ege – 13.04.2007