12.04.2008 -Yenigün – Sınırlara haritacılar bile anlam veremedi

[HATİCE ALPARSLAN]
Bayraklı ve Karabağlar’ın sınırları çizilerken bilimsel davranılmadığını söyleyen haritacılar, oy oranlarına göre bölünmenin Amerika’da olduğunu söyledi…

TMMOB Harita Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, Konak, Karşıyaka ve Bornova bölünmelerinin hiçbir bilimsel temeli olmadığını savunarak, sınırların masa başında oy kaygılarıyla belirlendiğini söyledi. Sınırların İzmir’e zarar vereceğini açıklayan haritacılar kanunda değişiklik yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Karabağlar ve Bayraklı ilçelerinin sınırları üzerine TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Ferdan Çiftçi, Harita Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Tolga Çilingir, Harita Mühendisleri Odası üyesi olan Konak Belediye Başkan Yardımıcısı Muhittin Selvitopu ile Karşıyaka Belediyesi Harita Planlama Müdürü Nilüfer Varlı’nun katıldığı bir değerlendirme toplantısı yapıldı.

Hiçbir bilimsel sisteme dayandırılmadan oy oranlarına göre bölünme yapıldığını söyleyen Varlı, “Ancak, Amerika’da bu sistem uygulanıyor. Orada insanların oy oranlarına göre ilçe oluşturması yasal. Şu anda yapılan ilçe oluşturma ve bölmede de bu sistem kullanılmış. Bu sistemin Amerika’daki adı ise Germentric’tir” dedi.

Ülkemizde yapılan idari bölünmelerin harita üzerindeki basit hatlardan oluşsa bile bu sınırların altında tarihi, toplumsal ve ekonomik önemli ilişkiler olduğunu söyleyen Çiftçi ise yapılacak “Sınırların teknik olarak nasıl geçirileceği 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi yasasının 5-6. maddeleri ile 5393 sayılı Belediye yasasının 5. maddeleri ve ilgili yönetmeliklerde açıkça belirtilmesine rağmen İzmir özelinde yeni oluşturulan Bornova-Bayraklı-Karşıyaka ile Konak-Karabağlar ilçe sınırlarının belirlenmesinde hiçbir teknik ve hukuki kurala da uyulmuyor” diye konuştu.
Yenigün – 12.04.2008