120 milyon euroluk sözleşme imzalanıyor

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Aliağa-Menderes hattında çalışacak 99 adet vagonun alımını sağlayacak anlaşma için bugün İzmir'de olacak

ERTAN GÜRCANER (Yeni Asır – 06.11.2007)

Büyükşehir Belediyesi'nin Devlet Demiryolları (TCDD) ile ortaklaşa hayata geçirdiği Aliağa-Menderes Hızlı Tren Projesi'nde çalıştırılacak 33 setlik vagon alımında Vakıfbank'tan kullanılacak 120 milyon euroluk kredi sözleşmesi bugün İzmir'de imzalanacak.
İmza törenine Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da katılacak. Büyükşehir Belediyesi ile TCDD Genel Müdürlüğü'nün, hattın işletmesi için ortaklaşa kurduğu İZBAN şirketi üzerinden alınacak kredinin serbest kalmasının ardından 33 setten oluşan 99 vagonun alımı için İZBAN, uluslararası ihaleye çıkacak. Vagonlar yaklaşık 2 yıl içinde şirkete teslim edilecek. Siparişi verilen vagonlar gelinceye kadar, yapımı tamamlanan 80 kilometrelik hatta TCDD'nin daha önce Güney Kore'ye siparişini verdiği ve önümüzdeki günlerde teslim edilecek olan vagonlar kullanılacak.

8 yıl vadeli
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve Vakıflar Bankası Genel Müdürü Bilal Karaman'ın da katılacağı kredi anlaşması imza töreni saat 12.00'de Alsancak Garı'nda gerçekleştirilecek.
3 yıl geri ödemesiz, 5 yıl ödemeli toplam 8 yıl vadeli olacak kredi, İZBAN Şirketi tarafından geri ödenecek. Kredi için İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD, İZBAN şirketindeki yüzde 50'lik hisselerini teminat olarak gösterecek.
Dün akşam geç saatlerde İzmir'e gelen Bakan Yıldırım, bu sabah 09.00'da Vali Cahit Kıraç'ı makamında ziyaret edecek. Saat 09.30'da Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu ziyaret edecek olan Yıldırım, daha sonra Başkan Kocaoğlu, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'la birlikte İnciraltı'ndaki Kent Ormanı'na geçecek. Buradan helikopterle 80 kilometrelik hızlı tren hattı üzerinde halen yapımı devam eden alt ve üstgeçitlerle tüneller hakkında Kocaoğlu ve Karaman'dan bilgi alacak olan Yıldırım, aynı zamanda Güzelbahçe ile Çiğli arasında körfezin altından geçmesi öngörülen tüp geçitle ilgili olarak da havadan incelemelerde bulunacak.

Açılışlara katılacak
Bakan Binali Yıldırım ve beraberindeki heyet, kredi sözleşmesinin imzalanmasından sonra çeşitli açılışlara katılacak. Saat 14.30'da Bayraklı'daki Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi Anadolu Salonu'nda Gemi Mühendisleri Odası İzmir Şubesi'nce gerçekleştirilecek paneli izleyecek olan Bakan, saat 16.00'da da Işıkkent'teki Kara Nakliyecileri Sitesi'nin açılış töreninde bulunacak. Yıldırım, saat 17.30'da AK Parti İl Başkanlığı'nı ziyaret ettikten sonra saat 19.00 uçağı ile Ankara'ya dönecek.