1146 belediye buharlaştı

1146 belediye buharlaştı

 

Hükümetin yerel seçime yetiştirmek amacıyla alelacele hazırladığı Belediyeler Yasası, önceki gece kabul edildi. Tarihi Eminönü muhtarlığa bağlandı, 11 köyün, yanlışlıkla iki ilçeye birden bağlandığı son anda muhalefetin uyarısıyla fark edildi, bir köy ise hiçbir yere bağlanmadığı için siyasi haritadan silindi. Nüfusu 2 binin altına düşen 863 belde ile büyükşehirlerdeki 283 ilk kademe belediyesi olmak üzere 1146 belediyeyi bir kalemde kapatan yasayla 43 yeni ilçe de kuruldu.
Köy siyasetten silindi
Aceleye getirilen yasadaki bazı ’yasama kazaları’, Genel Kurul’da son anda muhalefetin uyarılarıyla fark edildi. Samsun’da 11 köyün yanlışlıkla yeni kurulan iki ilçeye birden bağlandığı anlaşıldı. Hem Canik hem İlkadım belediyesine bağlanan 11 köyle ilgili çizelge değiştirildi. Adana’da Kabasakal ve Karahan köylerinin de yanlışlıkla Aladağ yerine Seyhan’a yazıldığı anlaşıldı. CHP’li Bihlun Tamaylıgil, değişikliklere karşın bir yanlışlığın kaldığını, Samsun’da hiçbir ilçeye bağlanmayan Alibeyli köyünün siyasi haritadan silindiğini söyledi.
AKP’liler de itiraf etti
Büyükşehirlerdeki 283 ilk kademe belediyesinin kapatılmasında asıl hedefin, belediye meclislerindeki muhalif üyeleri azaltarak AKP’li çoğunluğun rahat çalışmasını sağlamak olduğu iddia edildi. Bu hedefi itiraf eden AKP İstanbul Milletvekili Nusret Bayraktar, özellikle İstanbul, Bursa ve Kayseri’de merkezden gelen meclis üye sayısı ile ilk kademe üye sayıları arasında büyük dengesizlik olduğunu söyledi. Mevcut yasaya göre, her ilk kademe belediyesinden ikişer meclis üyesi ile belediye başkanı büyükşehir meclisine gidiyor. İlk kademelerden büyükşehire gönderilecek üye oranını onda bire indiren bir yasa daha önce Anayasa Mahkemesi’nce iptal edilmişti.

Yenigün / 07.03.2008