11 gayrimenkul, özel sektöre devredilecek

İzmir, Balıkesir, Denizli, Muğla ve Aydın'da devlete ait arsa, tesis ve binalarla ilgili olarak 30 Eylül'e kadar teklif verilebilecek

ZAFER ŞAHİN/ANKARA

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Ege Bölgesi'nde lojmandan tatil köyüne, eğlence yerinden fabrikaya kadar, devlete ait 11 gayrimenkulü özel sektöre devretmek için ihaleye çıkıyor. İdare, bu ayın son haftasında Sümer Holding'e ait Balıkesir'deki, Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü'ne ait İzmir'deki, Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü'ne ait Balıkesir Akçay ve Denizli Çömeksaz'daki, Maliye Hazinesi'nin Muğla Bodrum ve Aydın Didim'deki, Tütün, Tütün Mamulleri, Tuz ve Alkol İşletmeleri'ne ait Aydın ve Balıkesir'deki taşınmazları satışa çıkaracak. 11 gayrimenkul için 30 Eylül'e kadar teklif verilebilecek. İhaleler, kapalı zarf içerisinde teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle pazarlık usulü ile gerçekleştirilecek. Komisyonca gerekli görüldüğü takdirde ihaleler, açık artırmayla tamamlanabilecek. Ayrı ayrı olmak koşuluyla birden fazla taşınmaz için de teklif verilebilecek. Ancak bu teklifler birbiriyle ilişkilendirilip herhangi bir şart içeremeyecek.
Çevresinde eğlence yerleri var
– Konak Akdeniz Mahallesi'ndeki 769 metrekare yüzölçümlü arsadaki DMO'ya ait 1720/2400 hisse ve üzerinde bulunan binalar. Şu anda üzerinde DMO'nun İzmir Eski Bölge Müdürlüğü Depo Tesisleri ve bu tesislerin bitişiğinde de kafe-bar olarak işletilen eğlence yerleri bulunuyor.


ALICILARINI BEKLEYEN TAŞINMAZLAR
 BALIKESİR
– Merkez İlçesi Ovabayındır Köyü Dobrabaşı-Çallıca mevkindeki 8 bin 300 ve 9 bin 400 metrekare yüzölçümlü araziler ve üzerinde bulunan yapılar.
Simav Çayı'nın batısında bulunan Kaletepe lojmanları olarak bilinen gayrimenkullar üzerinde, iki adet lojman binası ile fuel-oil yakıt deposu bulunuyor.
– Edremit ilçesi, Akçay beldesinde toplam 12 bin 341 metrekare yüzölçümlü taşınmaz ve üzerinde bulunan yapılar.
– Edremit ilçesi, Akçay mahallesindeki 850 metrekare yüzölçümlü taşınmaz ve üzerinde bulunan yapı.
– Ayvalık ilçesi, Küçükköy'de bulunan taşınmazlar. Küçükköy beldesine 8 kilometre uzaklıkta Viğla mevkinde, Ege Denizi kıyısına ve TTA Ayvalık Tuzlasına yakın konumda bulunuyor. Gayrimenkul, TTA Ayvalık Tuzla İşletme Müdürlüğü tarafından "Sosyal Eğitim ve Dinlenme Tesisi" olarak kullanılıyor.

DENİZLİ
– Merkez ilçe, Çömleksaz köyündeki 5 bin 103 metrekare yüzölçümlü taşınmaz. Denizli-Ankara Yolu'nun yaklaşık 17. kilometresinde bulunan arsanın yer aldığı bölgede az katlı konutlar, bazı tarım alanları ve küçük atölyeler bulunuyor. Arsa boş durumda.

MUĞLA
– Bodrum ilçesi, Konacık köyündeki toplam 4 bin 224 metrekare yüzölçümlü taşınmaz. Taşınmazın yer aldığı bölgede Küçük Sanayi Sitesi, ticaret ve depo alanları bulunuyor.
– Bodrum ilçesi, Konacık köyündeki toplam 2 bin 986 metrekare yüzölçümlü taşınmaz.

AYDIN
– Didim ilçesi, Didim mahallesindeki 31 bin 921 metrekare yüzölçümlü arsa ve üzerindeki binalar. Tatil köyü olarak kullanılan taşınmazın bir kısmı sahil bandı cephesinde.
– Didim ilçesi, Didim mahallesindeki 17 bin 201 metrekare yüzölçümlü günübirlik tatil tesisi.
– Merkez İlçesi, Cumhuriyet mahallesinde bulunan taşınmaz. Tek katlı 5 ayrı bölüm olarak da kullanılabilecek şekilde tasarlanmış yığma bina olarak duruyor.

 

Kaynak: Yeni Asır – 22.09.2010