1 Mayıs’ta Gündoğdu’daydık !

Emek ve Dayanışma Günü olarak ilan edilen, işçilerin ve emekçilerin bayramı 1 Mayıs, İzmir'de Gündoğdu Meydanında kutlandı.  TMMOB pankartı ve bayraklarıyla, Alsancak Limanı önünden hareket eden çok sayıda mühendis, mimar ve şehir plancısının katıldığı kortej, Gündoğdu'ya yürüdü. Şube Yönetim Kurulu ve çalışanları ile çok sayıda meslektaşımızın da katıldığı yürüyüş, zaman zaman sloganlar eşliğinde devam etti. Türkiye'de ilk kez 1923'te resmen kutlanan 1 Mayıs'ların tarihçesi şöyle: İlk kez 1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi'nden Parlamento Evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Chicago'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil'de 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil'deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park'a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, 'Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu' şeklinde yorumlanmıştı.

Bu gösteriler 1 Mayıs'ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs'ta kanlı Haymarket Olayı'na yol açtı. Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 1889'da toplanan İkinci Enternasyonel'de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle  1 Mayıs gününün tüm dünyada "Birlik, mücadele ve dayanışma günü " olarak kutlanmasına karar verildi. (Kaynak: Vikipedia)