08.08.2007 – Yenigün – ‘Konut’ hastanelerde plan-bilim tartışması

{nomultithumb}Konut arazilerine hastane yapılması konusunda Şehir Plancıları “bilimsellikten uzak” derken, hastane yetkilileri “planlamada yer ayrılmadığından” şikayetçi

Sağlık Bakanlığı’ndan alınan izinler ile hastane ve ‘özel sağlık hizmeti’ verilen yerler konumuna getirilen ticaret ve konuta uygun yapılmış binalar hakkında konuşan Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Tolga Çilingir, “Arazi kullanım kararları, yerleşmelerin hesap edilen nüfusları ve bu yerleşmede yaşayanların gereksinimleri dikkate alınarak planlarda belirlenir. Konut alanı için düşünülen parsel büyüklüğü, yol genişliği, otopark miktarıyla hastane ve özel sağlık tesisi için düşünülen genişlik ve büyüklükler aynı değildir. Başka bir amaç için yapılmış binaların sonradan hastaneye dönüştürüldüğü durumlarla da karşılaşmaktayız. Özel hastanelerin yer seçim kriterleri ne yazık ki bilimsellikten uzak. Bu tür uygulamalara bir an önce son verilmeli” diye konuştu.
Can güvenliği tehlikede
Bakanlığı verdiği izinlerin iptali için Danıştay’a dava açan ve yürütmeyi durduran TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası’nın İzmir Şube Başkanı Tamer Başbuğ ise, “Hastane ve özel sağlık tesisi olarak belirlenmeyen yerlerin üzerinde yapılan değişiklikler zarara neden olabilir. Olası deprem ve doğal afetlerde ulaşmak için sağlık tesisleri ulaşımın kolay olacağı yerlerde olmalıdır. Her bakanlık kendine göre izinler verdiği için bu tür sonunlar ile karşılaşıyoruz” şeklinde açıklama yaptı. Danıştay’ın verdiği karardan sonra onlarca sağlık merkezinin uygun olmamasına rağmen izin aldığını belirten Doruk Tıp Merkezi Sorumlu Hekimi Cafer Büyükalmus da, “Belediyeler yapı ve inşaat ruhsatlarını veriyor. Bakanlıktan da izin alınca yasal olmayan hiç bir şey kalmıyor. Sadece izin verilirken çifte standart yapılmasın yeter” diye konuştu. İzmir İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan ise şehir merkezlerinde yer sıkıntısının olduğunu bu yüzden şehir içinde uygun yerler aranmaya çalışıldığını belirterek, “Şehir planları yapılırken hastane ve eğitim yerleri yeterince ayrılmıyor. Özel hastane ve tıp merkezlerine dönüştürülen yerlere diğer hastanelere uyguladığımız denetimi yapıyoruz” dedi.

Yenigün – 08.08.2007