07.05.2010 – Yeni Asır – İnciraltı planları görücüye çıktı

Fatih ŞENDİL 

Yatırım Geliştirme ve Planlama Daire Başkanı Arslan, "Planları hazırlayıp değerlendirmesi için Koruma Kurulu'nun onayına sunacağız" dedi

ERTAN GÜRCANER (HABER MERKEZİ)

İzmir'in akciğeri olarak nitelendirilen Balçova İnciraltı'nda 30 yılı aşkın süredir beklenen planlama çalışmalarında adım adım sona geliniyor. Geçtiğimiz ay İnciraltı sakinleri ve mülk sahipleri ile bölgenin nasıl planlanması gerektiği konusunda bir toplantı yapıp görüşlerini alan Kültür ve Turizm Bakanlığı, şimdi de hazırladığı İnciraltı Turizm Merkezi İnciraltı Kesimi 1/5 bin ölçekli koruma amaçlı nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli taslak uygulama imar planlarını İnciraltı'ndaki mülk sahipleri ile paylaştı. Yaklaşık 550 hektarlık alanı kapsayan planlama alanının yüzde 55'lik bölümü yapılaşmaya açık alan olarak ayrılırken yüzde 40'lık bölümün ise açık ve yeşil alan olması öngörüldü. Geriye kalan yüzde 5'lik dilim ise, kamu hizmet alanı olarak ayrıldı.
Planlarla ilgili şu an parsel bazında bilgi vermenin hem doğru hem de mümkün olmayacağını belirten Yatırım Geliştirme ve Planlama Daire Başkanı Adnan Arslan, "Planları hazırlayıp değerlendirmesi için Koruma Kurulu'nun onayına sunacağız" dedi. Sedat Sert ise, herşeyin yolunda gitmesi halinde İnciraltı planlarının 2011 sonunu bulmadan yürürlüğe girmiş olabileceğini söyledi.

SLAYTLA OLMAZ
Toplantıda Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Başkanı Gökhan Erkan ile Bakanlık Yatırım ve İşletmeler Genel Müdür Yardımcısı Sedat Sert arasında 'eskiz-taslak' tartışması yaşandı. Slayt şeklinde sunulan planlar hakkında bir değerlendirme yapmalarının mümkün olmadığını kaydeden Erkan, "Bize göre burada aceleye getirmeden sağlıklı bir plan süreci gerekli. Bence bu hazırlanan eskiz çalışması, plan taslağı şeklinde görüşmemiz mümkün değil" dedi.
Sert ise, "Sizin tırnak içinde 'eskiz' olarak nitelediğiniz bu çalışmada, bildirseydiniz sizin de görüşlerinizi dile getirebilirdik. Yine de, kaçırmış değilsiniz. Öngörünüz, somut öneriniz neyse, yazın, çizin gönderin, biz bunları değerlendirelim. Ama bize somut öneriyle gelmeyip, sonra da burada çıkıp bizi eleştirmenizi yadırgadığımı söylemek istiyorum" dedi.

Neler öngörüldü?
Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım Geliştirme ve Planlama Daire Başkanı Adnan Arslan, hazırlanan taslak planlarda öngörülenleri şöyle anlattı:
* 550 hektarlık planlama alanında oluşturulan, konut ve rezidans yapımına olanak sağlayan tercihli kullanım ve turizm tesis alanları için emsalin maksimum 0.80 olarak belirlendi
* Yine bu alanlarda yapı yüksekliği 12 metre 80 santimetre yani 4 kat olarak belirlendi.
* Bu alanlardaki turizm tesislerinde ise minimum parsel büyüklüğü 1000 metrekare olarak belirlendi, minimum ifraz ise 10 bin metrekare olarak öngörüldü.
* Arazinin büyüklüğü ne olursa olsun nitelikli turizm tesisi yapmak için ifraz yani yasal terkler yapıldıktan sonra oluşturulabilecek en küçük parsel büyüklüğünün 10 bin metrekare olması gerekiyor. Parseli 10 bin metrekareden küçük olan vatandaşların butik turizm tesisi butik otel yapılabilmesine olanak tanımak amacıyla bu alanlarda minimum parsel büyüklüğü bin metrekare olarak korundu.
* Planlarda ticaret alanı olarak ayrılan yerlerde ise maksimum emsalin 0.60 olarak belirlendi. Burada da yapı yüksekliği 4 kata denk gelen 12 metre 80 santim olarak öngörüldü.
* Minimum parsel büyüklüğünü ticaret alanlarında 3 bin metrekare, minimum ifraz değeri ise, 5 bin metrekare olarak belirlendi.
* Lagünlere cepheli alanlarda ise kentin rekreasyon ihtiyacını karşılayacak açık yeşil alanlar olacak. Kuzey batı bölümünde yani Crowne Plaza'nın bulunduğu bölgede de ortak kür merkezi oluşturulacak.

Kaynak: Yeni Asır – 07.05.2010