04.05.2010 – Haber Ekspres – “Sağlıklı Karşıyaka” için sektörler birlik oldu

Karşıyaka Belediyesi'nin Sağlıklı Kentler Birliği'ne üye olmasından sonra Avrupa Sağlıklı Şehirler ağına da dahil olabilmek için başlattığı çalışmalarda tüm sektörler el ele verdi

Karşıyaka Belediyesinin çağrısı üzerine Belediye Başkanı Cevat Durak'ın başkanlığında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı, Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölüm Başkanlığı, Gıda Mühendisleri Odası, İzmir Ticaret Odası, Şehir Plancıları Odası, Mimarlar Odası temsilcileri bir araya gelerek yönlendirme ve ortaklık grubu oluşturdu. Başkanlığını Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Osman Karababa'nın üstlendiği yönlendirme grubu düzenli aralıklarla yapacağı toplantılarda Sağlıklı Kent Karşıyaka için projelerin hazırlanmasına yardımcı olacak.

Hedefimiz: "Dünyanın en iyi kentleri arasına girmek"

Karşıyaka'ya gösterilen katkı nedeniyle kurum temsilcilerine teşekkür eden Başkan Durak " Hedefimiz dünyanın en iyi kentleri arasına girebilmek. İlk adımları buralardan atarak harekete geçtik. Belediyemizin gücünü kentimizdeki kentle ilgili kurum ve kuruluşlarının güçleriyle birleştirerek çok daha başarılara imza atacağımıza inanıyorum. Odalarımızın, üniversitelerimizin birikimlerinden yararlanmak istiyoruz. Kentimizin geleceğini belirlerken bizlere yol gösterebilecek herkesin katkısına ihtiyacımız var. Bu birliktelik ile de yapamayacağımız proje, altından kalkamayacağımız sorun yok. " dedi. Belediye bünyesinde kurulan sağlıklı kentler proje koordinatörlüğü Karşıyaka'nın daha çağdaş bir yapıya kavuşması, halkın bilinçlenmesi, geleceğine daha güven veren yaşanabilir bir Karşıyaka için sürekli bir çalışma gerçekleştiriliyor. Karşıyaka Belediyesi'nde gerçekleştirilen toplantıya Durak, Başkan Yardımcısı Kamuran Türkün, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Ali Osman Karababa, Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir Bölge Planlama Bölüm Başkanlığı adına Öğr. Gör. Dr.. Levent Ünverdi, Yard. Doç. Dr İpek Özbek Sönmez, Tolga Çilingir, Yard. Doc. Dr. Ahu Dalgakıran, Doç. Dr. Ebru Çubukçu, Ar. Gör. Dr. Hilmi Evren Erdin, Neslihan Karataş, Mercan Efe, Gözde Ekşioğlu, İzmir Ticaret Odası adına Ümit Çiçek, Şehir Plancıları Odası adına Şehir Planlamacısı Sabri Yüksel, Gıda Mühendisleri Odası adına Gıda Mühendisi Hülya Yılmaz, Işık Şahbaz, İzmir mimarlar Odası adına Mimar Serdar Uslubaş, Karşıyaka Belediyesi Sağlıklı Kentler Proje Koordinatörü Şehir Planlamacısı Serdar Sepetçioğlu ve Kültür Müdürü Şebnem Güncü katıldı.

Kaynak: Haber Ekspres – 04.05.2010