01.08.2007- BİA – Yol Üstündeki Otobüs Durağı Çocuğu Öldürdü

7 yaşındaki Selenay artık yok. Otobüs durağında ezilip öldü. ŞPO'dan Hakan Küçükkılıç olayın geçtiği Karşıyaka Bayraklı Manas Bulvarı'ndaki Smyrna durağının yol üstünde olduğunu ve planlama açısından cep içinde, güvenli bir durak olmadığını söyledi.


BİA Haber Merkezi
01/08/2007    Nilüfer ZENGİN


BİA (İzmir) – Selenay Toy yedi yaşındaydı, bir yakınlarının düğününe katıldıktan sonra annesi Serpil, babası Halil İbrahim ve ablası Setanay'la birlikte evlerine gitmek üzere belediye otobüsüne bineceklerdi…

Onları duraktan almak üzere durağa yanaşan belediye otobüsüne arkadan bir başka belediye otobüsü çarptı.

Önde duran ve arkadan darbe alan belediye otobüse anne ve babasıyla birlikte binmek üzere olan Selenay Toy çarpışmanın etkisiyle yere düştü, otobüsün lastiği altında kaldı ve öldü.

Öndeki otobüs İzmir Belediyesi'nin olan İZULAŞ'ın otobüsü, arkadaki de yine belediyeye ait olan ESHOT'un otobüsüydü.

"Durak güvenli değil"

İzmir Şehir Plancıları Odası'ndan Hakan Küçükkılıç bianet'e yaptığı açıklamada olayın geçtiği Karşıyaka Bayraklı Manas Bulvarı'ndaki Smyrna durağının yol üstünde olduğunu ve planlama açısından cepli güvenli bir durak olmadığını söyledi.

Durağın olması gereken kriterleri taşımadığını belirten Küçükkılıç, bu tür güvensiz duraklara İzmir'de de Türkiye'de de çok sık rastlandığını aktardı.

Küçükkılıç ayrıca yol üstündeki duraklara otobüslerin genellikle süratle yaklaştığını da son olarak ifade etti.

bianet'in görüştüğü İzmir Belediyesi Basın bölümünden Aziz bey de olayın çok yeni olduğunu, sosyal işlerdeki görevlilerin aileyle temas halinde olduklarını ve insani olarak ne yapılması gerekiyorsa yerine getireceklerini belirtti.Yetkili şoförlerle ilgili hukuki işlemlerin başlatıldığını söyledi.

O şoförler de yaralı

Kazada otobüs şoförleri Ramadan Gürler, Hasan Eser ile yolculardan Halil İbrahim Doğan ve İslim Güngör yaralandı.

Karşıyaka Devlet Hastanesi'ne kaldırılan yaralılardan Güngör, tedavisinden sonra taburcu edildi. Diğer yaralılar da Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Yaralıların hayati tehlikeleri yok. (NZ){nomultithumb}